Petak, 25 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedok Zlatan Džananović je rekao da je obavio reviziju analize koju je uradio Sektor za konzularne poslove Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (MVP BiH) o zakonitosti izdavanja putnih listova u Ambasadi BiH u Parizu.

Džananoviću su predočeni putni nalozi koji su izdati na imena devet osoba, među kojima je bilo i djece, a svjedok je kazao da se radi o nepotpunim i neopravdanim predmetima, između ostalog zbog nedostatka dokaza o identitetu osoba i državljanstvu ili zbog nejasnoća kako su u Francuskoj boravili i putovali bez važećeg pasoša.

U jednom slučaju se, pojasnio je svjedok, radi o potpuno nejasnoj stvari, odnosno u rodnom listu je navedeno prezime drugačije od onog koje stoji u putnom nalogu, bez obzira što je ime isto.

Džananović je izjavio i da je za prijem zahtjeva za izdavanje putnih isprava trebao biti zadužen uposlenik konzulata, dok je Hamidičevićev zadatak bio da izvrši provjere.

Hamidičevićeva braniteljica Senka Nožica je svjedoku predočila šest putnih listova na kojima stoji potpis “ovlaštene osobe”, za koje je Džananović rekao kako misli da se na njima ne nalazi Hamidičevićev potpis jer ga je viđao na drugim dokumentima.

Inače, na većinu pitanja Odbrane koja su se ticala putnih naloga prezentiranih na ovom ročištu, zašto nema osnova za njihovo izdavanje i pored priložene dokumentacije, svjedok je odgovarao kako “nema dokaza o državljanstvu”. Na pitanje da li je optuženi mogao dobiti podatke iz Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA), svjedok je odgovorio da ostavlja tu mogućnost ako je Hamidičević imao pristup, ali da bi on lično u tom slučaju napravio službenu zabilješku.

Hamidičevića optužnica tereti da je od decembra 2014. do juna prošle godine kao savjetnik za konzularne poslove u Ambasadi BiH u Parizu, mimo redovnih procedura i provjere podataka, u zamjenu za novac omogućio većem broju osoba izdavanje dokumenata za putovanje iz Francuske u BiH. Na taj način, navelo je Tužilaštvo BiH, nezakonito je stekao više od 10.000 maraka.

Na ovom ročištu je ponovo bilo govora o novom sporazumu o priznanju krivice, ali je tužiteljica rekla da trenutno do njegovog zaključivanje neće doći jer Odbrani nije prihvatljiva njegova sadržina. Braniteljica optuženog je dodala kako postoji bitna razlika u odnosu na raniji sporazum, na koji je Hamidičević pristao, ali ga je stopirao glavni tužilac Goran Salihović.

Nastavak suđenja je zakazan za 31. oktobar, kada je planirano da Odbrana nastavi sa unakrsnim ispitivanjem svjedoka.

Najčitanije
Saznajte više
Milorad Dodik zatražio od Federacije izručenje Schmidta, pa se uputio prema Palama
Republika Srpska neće pristati na nametnute promjene Ustava, odnosno na Državni sud i tužilaštvo koji su, prema predsjedniku Republike Srpske, neustavni, kao i na odluke koje donosi “nepriznati“ visoki predstavnik, kazao je Milorad Dodik danas u Istočnom Sarajevu, nakon čega se s pratnjom uputio u pravcu Pala.
Visoki predstavnik obustavio finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt objavio je odluku kojom se obustavljaju sve isplate SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj zbog napada na temeljne principe i ustavno-pravni poredak Bosne i Hercegovine.
SIPA potvrdila pokušaj hapšenja Dodika