Zatvori pod kontrolom vojske
Vještak Odbrane tvrdi da su zatvori na području Pazarića i Tarčina bili pod efektivnom kontrolom vojske.
Prema vještaku Asimu Džambasoviću, “Silos” je bio vojni zatvor, a pripadnici Stanice javne bezbjednosti (SJB) Hadžići su čuvali unutrašnju i vanjsku stražu.
“‘Silos’ je bio vojni zatvor, privremeni zatvor koji je kontrolisala vojska. Izvještaji iz ‘Silosa’ su bili slati u Teritorijalnu odbranu, odnosno, u Armiju BiH”, kazao je Džambasović, koji je nalaz i mišljenje uradio u korist Odbrane Fadila Čovića.
Na ovu njegovu tvrdnju je burno reagirao optuženi Nezir Kazić, ratni komandant 9. brdske brigade Armije BiH (ABIH), koji je kazao kako vještak govori neistine.
Uz Nezira Kazića, za zločine počinjene u Hadžićima su optuženi Mustafa Đelilović, Mirsad Šabić, Fadil Čović, Bećir Hujić, Halid Čović, Šerif Mušanović i Nermin Kalember.
Prema optužnici, Đelilović je bio predsjednik Skupštine općine, Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva općine Hadžići, Šabić komandir Policijske stanice Pazarić, Kazić komandant 9. brdske brigade ABiH. Fadil Čović je optužen kao načelnik SJB-a i član Kriznog štaba općine Hadžići.
Hujić je, kako smatra Tužilaštvo BiH, bio upravnik i zamjenik upravnika logora “Silos”, a iste funkcije je obavljao i Halid Čović. Mešanović je, kako se navodi u optužnici, bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u magacinu u kasarni “Krupa”, dok je Kalember bio stražar u “Silosu”.
Tužilaštvo BiH ih tereti za nezakonito zatvaranje, nečovječno postupanje, nanošenje fizičke i duševne patnje u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i školi “9. maj” u Pazariću.
Džambasović je kazao kako je imenovanje Bećira Hujića za upravnika zatvora bio logičan i dobar korak jer je Hujić prije rata bio uposlenik Centralnog zatvora u Sarajevu i znao je kako organizirati i voditi jedan takav objekat. Hujić je, ustvrdio je svjedok, profesionalno obavljao svoj posao, redovito izvještavajući nadređene o aktivnostima.
Svjedok je kazao kako je zatvorska uprava imala dosta problema, jer su nerijetko “samostalne jedinice zvučnih imena” sa Igmana upadale u zatvor i policija to nije mogla spriječiti.
S druge strane, u junu 1992. godine Osnovna škola u Pazariću u kojoj je bio zatvor je granatirana s položaja Vojske Republike Srpske (VRS). Dva zatvorenika su poginula, a ostatak je prebačen u Krupu, gdje je bilo bezbjednije.
Nastavak suđenja zakazan je za 19. maj.