Počelo suđenje za zločine u Kotor-Varoši
Suđenje sedmorici optuženih za zločine počinjene u Kotor-Varoši počelo je čitanjem optužnice i izlaganjem uvodnih riječi Tužilaštva BiH i Odbrana.
Tužilaštvo BiH po tri tačke optužnice tereti Savu Tepića, Dragoslava Bojića, Duška Vujičića, Duška Maksimovića, Radojka Keverovića, Radu Škorića i Iliju Kurušića da su od maja 1992. do kraja iste godine učestvovali u širokom i sistematičnom napadu i progonu Bošnjaka i Hrvata iz njihovih kuća na području Kotor-Varoši, te zatvaranju, mučenju i drugim nečovječnim djelima.
Tepić je, kako je navedeno u optužnici, bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) i član Kriznog štaba općine Kotor-Varoš, Bojić komandir Stanice milicije, Vujičić aktivni milicioner, Maksimović, Škorić i Keverović rezervni milicioneri, dok je Kurušić bio pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).
Tužilaštvo tereti Tepića i Bojića da su imali kontrolu nad zatočenima u objektima Policijske stanice, zatvoru kod Suda, Osnovnoj školi “24. april”, pilani i drugim objektima, i da nisu spriječili niti kaznili radnje svojih podređenih.
Prema optužnici, u ranim jutarnjim satima 11. juna 1992. godine, nepoznati pripadnici SJB-a su s Duškom Vujičićem došli pred stan KV-5 i maltretirali ga, kao i njegovu suprugu, koje su potom nezakonito zatvorili u Stanicu javne bezbjednosti (SJB) Kotor-Varoš. Istog dana, Ilija Kurušić je nezakonito lišio slobode KV-6, vrijeđajući ga na nacionalnoj osnovi.
Dana 25. juna, kako je navedeno u optužnici, Vujičić, Maksimović, Škorić i Keverović su učestvovali u hapšenju oko 70 osoba. Zarobljenici su odvedeni u selo Ravne, pred kuću Stipe Zebe, gdje je, prema Tužilaštvu, Kurušić izdvojio pet muškaraca, koje su potom usmrtili nepoznati policajci. Zatočeni muškarci su smješteni u nekoliko objekata, a mnogi su potom premlaćivani i mučeni.
Istog dana, prema optužnici, Duško Vujičić je ubio Miralema Avdića, a Rade Škorić je izdvojio Ivicu Kljajića, kojem se od tada gubi trag.
Radojko Keverović je optužen da je u septembru zlostavljao zatvorenike u ćeliji u zatvoru koji se nalazio u blizini Suda, dok je Duško Maksimović optužen za maltretiranje zatvorenika u ljeto 1992. godine.
Državno tužilaštvo je najavilo da će tokom dokaznog postupka pozvati 70 svjedoka, te uložiti preko 500 materijalnih dokaza. Tužiteljica Ozrenka Nešković je rekla da će navode optužnice potkrijepiti očevici događaja.
Odbrane optuženih tvrde da u Kotor-Varoši nije bilo širokog i sistematičnog napada, te da je optužnica neprecizna i kontradiktorna.
“Dokazat ću da moj branjenik nije imao efektivnu kontrolu, te da 25. juna uopšte nije bio u Kotor-Varoši”, kazao je Milan Romanić, branilac optuženog Bojića.
Odbrana trećeoptuženog Vujičića je najavila da će pobiti navode optužnice, dok se Odbrana Maksimovića ne slaže sa retroaktivnom primjenom krivičnog zakona koji nije ni postojao u inkriminisanom periodu.
Prvi svjedoci Tužilaštva bit će saslušani 2. juna.