Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Almin Dautbegović, branilac Prijića, kazao je da je u proceduri postupak pred Evropskim sudom za ljudska prava, pojasnivši da su mu tražili dodatnu dokumentaciju.

Evropski sud za ljudska prava će dati konačan odgovor da li je njemački sud bio u pravu i ispoštovao pravila kada je donio odluku da Prijić bude izručen Italiji zbog zločina počinjenih nad njihovim državljanima tokom ratnog perioda u BiH.

Prijić je osuđen 2002. godine u BiH za zločin počinjen na planini Radovan kod Gornjeg Vakufa, jer je zaustavio humanitarni konvoj u kojem su se nalazili italijanski državljani. Prema presudi, roba iz konvoja je otuđena, a humanitarci su odvedeni u obližnju šumu, gdje su strijeljani.

Prijić je pravosnažnom presudom osuđen na 13. godina zatvora, što je i izdržao.

Prije četiri mjeseca, Prijić je uhapšen u Dortmundu, zbog zahtjeva italijanskih vlasti da ga procesuiraju za isto krivično djelo. Prijić, koji posjeduje državljanstvo BiH, nalazi se u ekstradicijskom pritvoru, ali naše vlasti ne mogu zatražiti njegovo izručenje.

“U ovom slučaju BiH ne može tražiti izručenje, jer ne postoji pravna osnova, ali su poduzete sve aktivnosti upoznavanja vlasti u Njemačkoj i Italiji da je Prijić presuđen za navedena djela u BiH”, stav je Ministarstva pravde BiH.

Sud u Njemačkoj je prilikom odluke u Prijićevom slučaju primijenio Evropsku konvenciju o ekstradiciji, koju su potpisale BiH, Njemačka i Italija.

Najčitanije
Saznajte više
Austrija i Njemačka najavile sankcije političarima iz RS-a: “Dodik je prešao crvene linije”
Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann u Sarajevu najavile su zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine, te upozorile da je Milorad Dodik svojim potezima “jasno prekoračio crvene linije“.
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a