Ponedjeljak, 21 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedokinja Sabrija Eminović je rekla da je tokom rata radila, a i sada radi u Domu zdravlja u Bileći. Za optuženog Duku je izjavila da ga je upoznala početkom rata kada je otišla da provjeri jesu li zatvorena vrata u Domu zdravlja, a on joj je tada kazao da se ne boji.

“Topao i mio glas mi je rekao: ‘Ne boj se, to sam ja’”, kazala je svjedokinja, pojasnivši da je Duka i tada imao brkove, kao što ih ima i danas.

Toplina i sigurnost u glasu optuženog, kako je rekla svjedokinja, za nju su značili mnogo u tim ratnim uslovima.

Svjedokinja je naglasila da nije imala potrebe da napušta Bileću. Prisjetila se i da je jedne prilike pucano na kuću pored njene, a ona je kasnije čula da je to bilo najmijenjeno Duki i da su “Srbi u njega pucali ‘zoljom’”.

Eminović je istaknula da nije bila jedina Bošnjakinja koja je 1992. godine radila u Domu zdravlja u Bileći, navodeći imena još dvojice Bošnjaka i jedne Hrvatice. Za jednog doktora bošnjačke nacionalnosti svjedokinja je kazala da je napustio Bileću 1993. godine.

Za kćerku je svjedokinja rekla da je sve vrijeme rata išla u školu i da nije imala problema iako je bošnjačke nacionalnosti.

Osim Duke, za zločine počinjene u Bileći optuženi su Goran Vujović i Željko Ilić. Tužilaštvo BiH ih tereti za zlostavljanje civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti 1992. godine u Bileći.

Prema optužnici, Vujović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Bileća, Duka komandir stanice, a Ilić policajac.

Svjedokinja je potvrdila da je bila u pratnji bolesne supruge Željka Ilića koja je odvezena na Vojnomedicinsku akedemiju (VMA) u Beograd.

“On je mogao osporiti moju pratnju da mu nisam odgovarala”, kazala je svjedokinja.

Drugi svjedok Odbrane bio je Sabrijin brat Nagib Eminović, koji je također naveo da je sve vrijeme rata bio u Bilieći, te da je 1992. godine njegova poslastičarnica radila.

Pojasnio je da je policija reagovala kada su u njegovu poslatičarnicu došla četvorica vojnika, naglasivši da je jedan repetirao pušku na njega i udario ga u bradu, nakon čega je izgubio svijest.

Istaknuo je da su mu tada policajci spasili život.

Optužba nije imala pitanja za Sabriju i Nagiba Eminovića.

Nastavak suđenja zakazan je za 18. januar.

Najčitanije
Saznajte više
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu