Subota, 5 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Stanišić, koji zbog bolesti nije mogao doći da svjedoči, ispričao je kako je iz službe u Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA) 16. maja 1992. godine prebačen u srpsku vojsku u Ugljeviku.
Odmah je, kako je naveo, zatražio bolovanje i krenuo da pronađe porodicu, ali je uhapšen. Rekao je da je nakon ispitivanja uz batine u Srebreniku prebačen u logor u selu Rapatnica.
“Probudio sam se sav krvav… Kad je bila noć, vrata su se otvorila i nastavila se tuča. U Rapatnici sam proveo 38 dana. Sam sam bio u podrumu, a ostali su bili u prostorijama Mjesne zajednice. Svaku noć su dolazili da me ispituju u tuku”, izjavio je Stanišić.
On se prisjetio i noći kada su ga u drugoj prostoriji pekli lemilicom po tijelu.
“Bio je sav mehaničarski alat, od lemilice do običnog ključa… Naredili su da se skinem do pasa. Nisam odgovarao na pitanja, pa su počeli da me prže”, naveo je Stanišić.
Prema njegovom iskazu, nakon toga je vidio Fikreta Ibračevića, kojeg poznaje kao kapetana prve klase JNA.
“Prvo je pustio svoje vojnike da me tuku, a onda je pitao kako sam, pregledao mi rane i poslao doktora”, kazao je Stanišić.
Odbrana prvooptuženog Ekrema Ibračevića rekla je da bi ovog svjedoka pitala zbog čega u ranijim iskazima nije naveo da mu je “Fikret Ibračević” pregledao rane i pozvao doktora.
Ekrem Ibračević je optužen kao bivši načelnik vojne bezbjednosti Opštinskog štaba Teritorijalne odbrane u Srebreniku za zlostavljanje i mučenje civila srpske srpske nacionalnosti u periodu od juna do avgusta 1992. u Rapatnici i Lukama. Za ove zločine sudi se i Fikretu Smajloviću i Sejdaliji Ćoviću iz nekadašnje Vojne policije.
Nakon što je pročitan Stanišićev iskaz kao zaostali dokaz Tužilaštva BiH, Odbrana prvooptuženog Ibračevića je u materijalne dokaze uložila odluke srpskih vlasti u BiH iz 1992. godine.
Uvedene su odluke o djelovanju srpskog naroda u vanrednim okolnostima, osnivanju skupštine srpskog naroda, kao i strateškim ciljevima.
Nastavak suđenja zakazan je za 12. januar, kada bi trebalo da budu saslušani svjedoci Odbrana.
Najčitanije
Saznajte više
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Zatraženo kažnjavanje tužioca iz Tuzle zbog kašnjenja u izradi odluke i neprimjerene komunikacije
Ured disciplinskog tužioca zatražio je od Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) da zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluke kazni tužioca Kantonalnog tužilaštva u Tuzli Ćazima Serhatlića, dok je njegov punomoćnik predložio oslobađanje od odgovornosti.
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima