Četvrtak, 10 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zvonko Marić, koji je u to vrijeme bio novinar i na čelu komisije za razmjene na području općine Hadžići, kazao je da je Tufo sa svojim policajcima bio najagilniji na tom području.
“On je imao jasan plan. Mislim da se nije uklapao u hijerarhiju”, rekao je svjedok.
Marić je, kako je naveo, sa Tufom uradio intervju 1993. ili 1994. godine, a dijelovi su prikazani u sudnici.
U razgovoru sa Marićem, Tufo je rekao: “Ja sam lično odredio da ‘Silos’ bude zatvor.” Tufo, koji je preminuo poslije rata, ispričao je da se zatvor formirao kako bi se dovelo srpsko stanovništvo koje je posjedovalo nelegalno oružje.
On je također kazao da je radio na otkrivanju vojnih formacija, te da je oko 1.200 Srba dobilo naoružanje. Izjavio je da bi srpska vojska zauzela Hadžiće da nije bilo hapšenja.
Tufo je rekao i kako su se civilne vlasti slabo snalazile, zbog čega je muslimansko stanovništvo bilo nezadovoljno.
Marić je svjedočio na poziv Odbrane optuženog Mustafe Đelilovića, kojem se sudi zajedno sa Fadilom Čovićem, Mirsadom Šabićem, Nezirom Kazićem, Bećirom Hujićem, Halidom Čovićem, Šerifom Mešanovićem i Nerminom Kalemberom.
Oni su optuženi za nezakonito zatvaranje, nečovječno postupanje, fizičku i duševnu patnju, te odvođenje zatočenika na prinudni rad na području općine Hadžići.
Prema optužnici, Đelilović je bio predsjednik Skupštine općine, Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva općine Hadžići, dok su ostali bili pripadnici vojne i policijske vlasti, upravnici ili stražari u logorima.
Tokom saslušanja svjedoka Marića, u sudnici su prikazane izjave zatvorenih Srba u “Silosu”. Novinarima su kazali da su zatvoreni jer su posjedovali oružje. Pojedinci su govorili da su oružje dobili od Srpske demokratske stranke (SDS). Jedan od zatvorenih je rekao novinarima da je oružje uzeo za odbranu svog sela, a ne za napad.
Na pitanje Đeliovićeve braniteljice Vasvije Vidović da li su izjave uzimane pod prisilom, svjedok je rekao da nisu.
“To je notorna glupost bila da je bilo kakve prisile bilo. Niko od vojnika nije bio tu”, rekao je Marić.
Govoreći o razmjenama, on je kazao kako bi došlo do zatvaranja “Silosa” da je uspjela velika razmjena na Kobiljači 1992. godine.
Tada je, kako je ispričao Marić, trebalo biti razmijenjeno 480 Srba iz “Silosa”. Do toga, kako je naveo, nije došlo jer se srpska strana nije pridržavala dogovora. On je rekao da je muslimanska strana počela praviti smetnje oko razmjene zarobljenika iz “Silosa”.
Marić je kazao da Đelilović nikada nije zabranio razmjenu tih zarobljenika. “Mislim da nikada u procesu razmjene nije učestvovao”, rekao je on.
Svjedok je kazao da je i on bio privođen u “Silos” zbog sumnje da sarađuje sa neprijateljskom stranom. Dodao je kako su zatvarani muslimani i Hrvati koji su imali problema sa zakonom.
Marić će sa svjedočenjem nastaviti 22. oktobra.
Najčitanije
Saznajte više
Članovi usvojili 39 amandmana na Prijedlog zakona o VSTV-u
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine usvojilio je 39 novih amandmana na Prijedlog zakona o VSTV-u koji je ranije usvojilo Vijeće ministara. Nastojanje je to članova Vijeća da u proceduri usvajanja ovog zakona bude uvaženo mišljenje struke.
Pudar: Presuda bivšem blagajniku BHANSA-e iduće sedmice
Nakon što je Odbrana Dejana Pudara u završnoj riječi zatražila odbijanje optužnice za pronevjeru u službi ili oslobađanje od optužbi, izricanje presude zakazano je za iduću sedmicu.
Odbijena disciplinska tužba protiv sudije iz Velike Kladuše
Naredne sedmice počinje suđenje za genocid u Srebrenici