Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Hasan Osmančević je ispričao da su ga 25. maja 1992. godine policajci uhapsili, nakon čega je 15 dana bio zatvoren u ćeliji Policijske stanice u Sanskom Mostu, a potom prebačen u “Betonirku”. Dodao je da je prilikom hapšenja vidio i pripadnike Srpskih odbrambenih snaga (SOS), ali da su oni “stajali sa strane”.
Kazao je da tokom boravka u Policijskoj stanici nije bilo puno ispitivanja niti velikih maltretiranja, ali da su ga odmah po ulasku u “Betonirku” počela udarati dvojica policajaca.
“Šakama su udarali u glavu… Kako me je krv oblila, sageo sam se dolje, onda su me udarali koljenima i čizmama… Od tog momenta, od prve noći je krenulo ispitivanje, maltretiranje i tuča”, rekao je Osmančević.
Svjedok je u “Betonirki” proveo mjesec dana, tokom kojih je, kako je kazao, 50 puta ispitivan. Istaknuo je da su zatvorenicima postavljana pitanja na koja nisu mogli znati odgovor.
Osmančević se prisjetio da je pitan da navede ime Srbina od kojeg je kupio pušku, potom mu je rečeno da klekne, bradu stavi na sto, nakon čega je udaran.
Nakon mjesec dana u “Betonirki”, Osmančević je, kako je kazao, vraćen u Policijsku stanicu, gdje ostaje do augusta 1992. godine, kada je prebačen na Manjaču.
Osmančević je rekao da su nakon njega u Policijskoj stanici ostala dvojica zatvorenika, čija su tijela kasnije pronađena u grobnici.
Svjedok je kazao da poznaje Vrućinića od prije rata, ali da ga nije viđao dok je bio zatvoren.
U optužnici se navodi da je Vrućinić, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) i član Kriznog štaba u Sanskom Mostu, od aprila do decembra 1992. učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon nesrpskog stanovništva.
Vrućiniću se na teret stavlja progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva, u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja i prisilni nestanci.
Nastavak suđenja je zakazan za 25. septembar.
Najčitanije
Saznajte više
Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve
Bosna i Hercegovina spomenuta je u razmjeni oštrih riječi između Rusije i Evropske unije, a u centru pažnje je Moldavija – u kojoj su za septembar zakazani parlamentarni izbori. U isto vrijeme, visoki zvaničnik u Republici Srpskoj nastavlja s negiranjem postojanja kampova.
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu