Subota, 5 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Gakić je pred Kantonalnim sudom u Mostaru rekao da je u “Musalu” prvi put raspoređen u šestom ili sedmom mjesecu 1993. godine, kada je upravnik zatvora bio Edo Žilić.

“Sa Ibrahimom Halebićem sam čuvao stražu ispred svlačionica u kojima su bili zarobljeni Srbi. Nikada nisam ulazio u svlačionice, a zadatak nam je bio da prijavimo ko od zarobljenika treba doktoru ili šta im treba od hrane. Iako sam bio vojni policajac, nisam nosio palicu, a oružje nikada nisam dužio. Imao sam pištolj od svog rahmetli oca”, ispričao je optuženi.

Prema njegovom iskazu, u “Musali” je tada bilo struje i vode i mnogi su dolazili da treniraju i da se istuširaju. Igrale su se i utakmice, koje su, kako je naveo, mogli da gledaju i zarobljenici ako bi izrazili želju.

On je kazao da Hrvata u to vrijeme nije bilo u “Musali”. Nakon 15-ak dana, kako je rekao, premješten je u vojni sud, da bi ponovo bio vraćen u “Musalu” u septembru ili oktobru 1994. i ostao tu oko mjesec i po.

“Ponovo sam raspoređen na dužnost u ‘Musalu’, a upravitelj je bio Esad Muhibić. On me je i vratio. Za to vrijeme sam znao otići i na neki drugi zadatak ako mi je bilo naređeno”, izavio je Gakić.

On je dodao da je bio prisutan kada je bila razmjena srpskih zarobljenika u Sarajevu, ali da nije vidio da je neko od njih bio povrijeđen.

Esad Gakić je s Ramom Žilićem optužen za nečovječno postupanje prema civilima hrvatske i srpske nacionalnosti koji su 1993. i 1994. godine bili zatvoreni u prostorijama Osnovne škole “Musala” u Konjicu, nanoseći im velike patnje i povrede.

Optuženi Gakić je kazao da Žilića poznaje od prije rata, “kao radnika i velikog majstora”, te da u ratu nisu imali mogućnost da budu zajedno.

“Ne znam u kojim je formacijama Ramo bio, ne znam ni kad je došao. Zvali su ih ‘prostorne strukture’, tu su obično bili stariji ljudi, nisu bili uniformisani. Ramo je na sebi imao maskirnu bluzu i farmerice”, ispričao je Gakić.

Na suđenju je kao svjedok Odbrane saslušan Bersoni Pandža, koji je naveo da je u maju 1993. doveden u logor “Musala”.

“Ostavili su nas na dvorištu. Počela je padati kiša. Tada nam je prišao Ramo Žilić i sklonio nas s kiše. Toga se sjećam, drugo ne znam. Prema meni je Ramo bio korektan”, rekao je Pandža.

On je izjavio da drugooptuženog Gakića nikada nije vidio.

Nastavak suđenja zakazan je za 19. juni.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice počinje suđenje za genocid u Srebrenici
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje petorici nekadašnjih pripadnika Vojne policije Zvorničke i Bratunačke brigade Vojske Republike Srpske za genocid počinjen u julu 1995. godine.
Tužilaštvo BiH provodi predistražne radnje protiv tužioca Dubravka Čampare
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podnijelo je prijavu Uredu disciplinskog tužioca protiv državnog tužioca Dubravka Čampare, a određen je i postupajući tužilac koji će provjeriti ima li elemenata krivičnih djela u njegovom postupanju, potvrđeno je za Detektor.