Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ni 22 godine kasnije, sve žrtve ovog velikog zločina nisu našle konačni smiraj. Do sada su identifikovana i ukopana tijela 85 osoba, a za posmrtnim ostacima 31 žrtve još se traga.

U Ahmićima su ubijeni civili, a selo je zapaljeno. Najmlađa žrtva u Ahmićima 16. aprila 1993. bila je tromjesečna beba, a najstarija je imala preko 80 godina.

“Haški tribunal procesuirao je naredbodavce, samo dvojicu direktnih izvršilaca su osudili i procesuirali, a naše tužilaštvo i naš sud u Sarajevu do sada nisu nikog procesuirali i osudili. Mi ih danas sa ovog mjesta pitamo jesu li to stavili tačku na Ahmiće i da li su mogla samo dvojica direktnih izvršilaca ubiti 116 nevinih civila Ahmića”, rekao je Elvedin Kermo, predsjednik Udruženja “16. april” iz Ahmića.

Načelnik Općine Vitez Advan Akeljić je kazao da današnji dan predstavlja sjećanje na zločin u Ahmićima.

“Samo istina i pomirenje na bazi istine, bez tjeranja u zaborav stvari koje su iz prošlosti, jesu preduslov za kvalitetan suživot na ovim prostorima”, rekao je Akeljić.

Kao i prethodnih godina, na šehidskom mezarju u Starom Vitezu proučena je dova za 85 žrtava koje su pronađene, ali porodice 31 žrtve i danas tragaju za tijelima svojih najmilijih.

“Svake godine apelujemo prema dobrim ljudima, našim komšijama Hrvatima, da kažu gdje se nalaze tijela žrtva kako bismo ih dostojno ukopali”, kazao je Kermo.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović