Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Remzija Ajanović je ispričao da je živio u Holijacima kada je krajem maja 1992. godine počeo napad na to selo. Naveo je da su naoružani ljudi krenuli prema selu, zbog čega su muškarci, među kojima je bio i on, pobjegli u šumu.

“Mene su pronašli u šumi i onda su nas poveli prema Orahovcima (…) Išli smo u koloni i nismo se smjeli okretati. Nismo smjeli bježati jer bi nas odmah ubili”, rekao je on, dodavši da su po dolasku u Orahovce bili smješteni u školu.

Kako je dalje ispričao, u školi su bila zatočena 33 muškarca muslimana, od kojih su neki ispitivani i udarani. Iz škole, kako je kazao, odveden je u kasarnu Uzamnica, a nakon toga pušten da ide kući.

Ajanović je rekao da je Rackovića poznavao odranije, ali da ga tokom rata nigdje nije vidio.

“Kad sam se vratio u selo, od brata Mehe sam čuo da je Vitomir došao i viknuo: ‘Hajde, Meho, da popijemo kafu, što se kriješ?’ Meho je bio u šumi, krio se. Vidio je neke da iznose stvari iz kuće”, kazao je svjedok, dodavši da je to jedino što je tokom rata čuo o optuženom.

Racković je optužen da je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), od maja 1992. do kraja augusta te godine učestvovao u napadima na bošnjačka sela, zatvaranju, mučenju, prisilnim nestancima osoba na području Višegrada, te silovanju.

Na suđenju je pročitan i iskaz Ešefa Mulaomerovića, koji je 2011. godine preminuo. U iskazu datom 2004. policiji u Goraždu, Mulaomerović je rekao da je krajem maja 1992. u njegovo selo Kabernik došla grupa ljudi, među kojima je bio i Racković.

“Mislim da je ovu grupu četnika predvodio Racković. Vodili su grupu civila u živom štitu i pucali iznad naših kuća”, kazao je svjedok tada.

Mulaomerović je, kako stoji u iskazu, poveden s tom grupom muškaraca prema Orahovcima.

“Mene je u jednom momentu Momčilo izveo iz živog štita i rekao mi da bježim i da se sakrijem dva-tri dana, dok se situacija ne smiri. Vratio sam se do kuće i gasio požar”, stoji u iskazu koji je pročitao tužilac Dževad Muratbegović.

Odbrana je kazala kako bi, da može, svjedoka ispitala o dolasku Rackovića i drugih vojnika u selo, te njegovom napuštanju kolone.

Tužilac Muratbegović uložio je i 14 materijalnih dokaza, koji se uglavnom odnose na bezbjednosno stanje i organizovanje vlasti u Višegradu početkom rata, te izvode iz matične knjige umrlih osoba.

Suđenje će se nastaviti 11. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve
Bosna i Hercegovina spomenuta je u razmjeni oštrih riječi između Rusije i Evropske unije, a u centru pažnje je Moldavija – u kojoj su za septembar zakazani parlamentarni izbori. U isto vrijeme, visoki zvaničnik u Republici Srpskoj nastavlja s negiranjem postojanja kampova.
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu