Srijeda, 16 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Grubišić-Fejzić je rekla da je, kao pripadnica Hrvatskih obrambenih snaga (HOS), 1992. godine provela mjesec i po u Dretelju kod Čapljine, gdje je prošla vojnu obuku. Kazala je da su tu bile zatvorene osobe srpske nacionalnosti, ali da ona nije vršila njihovo obezbjeđenje.

Optužena je dodala kako je u Dretelju vjerovatno bilo pojedinačnih maltretiranja zatvorenika.

“Mnogi svjedoci su o tome govorili. Ali ja to nisam vidjela, ni učestvovala u tome. Odgovorno tvrdim da ni fizički ni psihički nikome ništa nisam učinila, ni ružnu riječ rekla. Nemam motiv da ljude razlikujem po nacionalnosti”, kazala je optužena.

Grubišić-Fejzić je optužena da je, zajedno sa Ivanom Zelenikom, Srećkom Hercegom, Edibom Buljubašićem i Ivanom Medićem, počinila zločine u Dretelju. Prema optužnici, oni su učestvovali u tjeranju zatočenika na prisilni rad i u njihovom mučenju.

Zelenika je, kako smatra Tužilaštvo BiH, bio oficir HOS-a, Herceg komandant Dretelja, Buljubašić zamjenik komandanta kasarne u Dretelju, dok su Medić i Grubišić-Fejzić bivši stražari.

Grubišić-Fejzić je posvjedočila da je u Dretelju bilo više žena pripadnica HOS-a, i da je bilo još Marina. Na pitanje Odbrane da li je moguće da su je svjedoci zamijenili s nekom drugom osobom, optužena je rekla da je moguće.

Optužena je kazala i da su neki od zapovjednika u Dretelju bili Šime Martinović, Derviš Kurtić, Edib Buljubašić, a da je viđala Miru Hrstića i Ivana Petrušića kako su odlazili prema hangarima. Ona je dodala i da je u Dretelju viđala zatvorenike, ali da nikada nije ušla u hangar u kojem su bili.

“U Dretelju sam bila dok nisam krenula u Posavinu. Prvi autobus koji je krenuo na to ratište, ja sam u njemu bila”, rekla je ona, dodavši da je to bila polovina augusta 1992. godine.

Odgovarajući na pitanja Odbranâ, kazala je kako je za optužene Hercega, Medića i Zeleniku čula tek nakon hapšenja.

Odbrana optuženog Medića je na ovom suđenju uvela 18 materijalnih dokaza, kojima dokazuje pripadnost Medića HOS-u, da je i prije rata bio vojno nesposoban, te političke i vojne ciljeve HOS-a, kao i medicinsku dokumentaciju o zdravstvenom stanju optuženog. Uvođenjem ovih dokumenata završen je dokazni postupak Medićeve Odbrane.

Suđenje se nastavlja 1. aprila, kada je planirano saslušanje svjedoka Odbrane trećeoptuženog.

Najčitanije
Saznajte više
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu
Direktor Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Bosne i Hercegovine Almir Džuvo izjavio je pred Zajedničkom komisijom za nadzor nad radom OSA-e da je Agencija postupala zakonito pri dovođenju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika pred Državni sud, ali nije odgovorio na pitanje da li je lično bio s njim u vozilu, prenijeli su članovi Komisije nakon sjednice.
Perduvu Republika Srpska zbog diskriminacije dužna isplatiti 17.000 maraka
Osnovni sud u Banjaluci donio je prvostepenu presudu u korist Ozrena Perduva, aktiviste grupe “Pravda za Davida” koji je tužio Republiku Srpsku zbog diskriminacije, te naredio da mu se isplati nematerijalna šteta u iznosu od 17.000 maraka i zabranjuje daljnja diskriminacija.
Oslobođeni za zločine u Zecovima tuži BiH
Mehmedagić: Ne sjećaju se studenta Osmana Mehmedagića