Srijeda, 14 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Grubišić-Fejzić je rekla da je, kao pripadnica Hrvatskih obrambenih snaga (HOS), 1992. godine provela mjesec i po u Dretelju kod Čapljine, gdje je prošla vojnu obuku. Kazala je da su tu bile zatvorene osobe srpske nacionalnosti, ali da ona nije vršila njihovo obezbjeđenje.

Optužena je dodala kako je u Dretelju vjerovatno bilo pojedinačnih maltretiranja zatvorenika.

“Mnogi svjedoci su o tome govorili. Ali ja to nisam vidjela, ni učestvovala u tome. Odgovorno tvrdim da ni fizički ni psihički nikome ništa nisam učinila, ni ružnu riječ rekla. Nemam motiv da ljude razlikujem po nacionalnosti”, kazala je optužena.

Grubišić-Fejzić je optužena da je, zajedno sa Ivanom Zelenikom, Srećkom Hercegom, Edibom Buljubašićem i Ivanom Medićem, počinila zločine u Dretelju. Prema optužnici, oni su učestvovali u tjeranju zatočenika na prisilni rad i u njihovom mučenju.

Zelenika je, kako smatra Tužilaštvo BiH, bio oficir HOS-a, Herceg komandant Dretelja, Buljubašić zamjenik komandanta kasarne u Dretelju, dok su Medić i Grubišić-Fejzić bivši stražari.

Grubišić-Fejzić je posvjedočila da je u Dretelju bilo više žena pripadnica HOS-a, i da je bilo još Marina. Na pitanje Odbrane da li je moguće da su je svjedoci zamijenili s nekom drugom osobom, optužena je rekla da je moguće.

Optužena je kazala i da su neki od zapovjednika u Dretelju bili Šime Martinović, Derviš Kurtić, Edib Buljubašić, a da je viđala Miru Hrstića i Ivana Petrušića kako su odlazili prema hangarima. Ona je dodala i da je u Dretelju viđala zatvorenike, ali da nikada nije ušla u hangar u kojem su bili.

“U Dretelju sam bila dok nisam krenula u Posavinu. Prvi autobus koji je krenuo na to ratište, ja sam u njemu bila”, rekla je ona, dodavši da je to bila polovina augusta 1992. godine.

Odgovarajući na pitanja Odbranâ, kazala je kako je za optužene Hercega, Medića i Zeleniku čula tek nakon hapšenja.

Odbrana optuženog Medića je na ovom suđenju uvela 18 materijalnih dokaza, kojima dokazuje pripadnost Medića HOS-u, da je i prije rata bio vojno nesposoban, te političke i vojne ciljeve HOS-a, kao i medicinsku dokumentaciju o zdravstvenom stanju optuženog. Uvođenjem ovih dokumenata završen je dokazni postupak Medićeve Odbrane.

Suđenje se nastavlja 1. aprila, kada je planirano saslušanje svjedoka Odbrane trećeoptuženog.

Najčitanije
Saznajte više
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Suđenje Delimustafiću ponovo na čekanju nakon početka rada POSKOK-a
Ročište u predmetu Alija Delimustafić i ostali pred Kantonalnim sudom u Sarajevu, koje je trebalo biti održano u utorak, odgođeno je zbog razjašnjavanja nadležnosti nakon što je s radom počeo Posebni odjel za korupciju i organizirani kriminal, potvrđeno je za Detektor. U međuvremenu, troškovi suđenja koje traje od 2017. premašili su 1,2 miliona maraka.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju