Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Herceg je ispričao da je 1992. bio u Hrvatskim obrambenim snagama (HOS) vozač i komandant Obučnog centra Staro Hardomilje.

“Jednom sam Blaža Kraljevića dovezao na sastanak u Dretelj, a većinom sam dolazio jer je tu bio magacin sa stvarima za kamp. Ja u Dretelju nisam obnašao nikakvu dužnost”, ustvrdio je optuženi, dodavši da je u Dretelju jednom vidio i zarobljenike.  

Herceg je optužen, zajedno sa Ivanom Zelenikom, Edibom Buljubašićem, Ivanom Medićem i Marinom Grubišić-Fejzić. Prema optužnici, oni su učestvovali u tjeranju zatočenika na prisilni rad i mučenju.

Zelenika je, kako smatra Državno tužilaštvo, bio oficir HOS-a, Herceg komandant Dretelja, Buljubašić zamjenik komandanta kasarne u Dretelju, dok su Medić i Grubišić-Fejzić bivši stražari.

Herceg je naveo da nikoga nije ubio, silovao niti udario u Dretelju. Rekao je i da je jednom vozio Miru Hrstića do Dretelja kada je vidio zarobljenike koji su ulazili u autobuse, te da su nakon toga otišli do Grabovine, gdje je preuzeo neke dokumente za Hrstića. Kazao je da je 1. augusta 1992. iz HOS-a prešao u Hrvatsko vijeće obrane (HVO).

“Imao sam pritiske od porodice, pošto mi je brat bio u HVO-u. Bili smo dva brata u dvije vojske”, kazao je optuženi, svjedočeći u svoju korist.

Naveo je i da je 11. maja 1992. ranjen nakon čega se je liječio u Ljubuškom, te da je od posljedica ratnih dešavanja obolio od posttraumatskog stresnog poremećaja, zbog čega uzima lijekove. Odbrana je uložila obimnu medicinsku dokumentaciju o zdravstvenom stanju optuženog.

Posljednji svjedok Hercegove Odbrane, Marinko Spajić, kazao je da je optuženi bio zapovjednik Centra za obuku u Starom Hardomilju, te da je bio ranjen. Dodao je i da ga nikada nije vidio u Dretelju.

“Mislim da smo mi u isto vrijeme došli u HOS, krajem 1991., a Herceg je otišao u HVO. Mislim da je to bilo krajem jula 1992. godine”, ispričao je Spajić.

Prezentiranjem materijalnih dokaza, Odbrana Hercega je završila sa izvođenjem svojih dokaza.

Optuženi Buljubašić je na početku suđenja zatražio da njegova braniteljica Senija Poropat bude razrješena dužnosti jer između njih “nema komunikacije”. Sudsko vijeće je kazalo da će prihvatiti da optuženog brani nova braniteljica koju je on izabrao. Trećeoptuženi je krajem prošle godine dobio braniteljicu Poropat, nakon što je tražio razrješenje prvog branioca Todora Todorovića.

Suđenje će se nastaviti 18. februara.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju