Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Zdravko Grujić je kazao da je krajem maja 1992. godine zarobljen i odveden u Centralni zatvor u Sarajevu. Tu ga je ispitivao izvjesni Ramiz.
“Bio je mlađa osoba, crne kose, oko 30 godina. Pitao je za moje podatke. Meni ništa nije učinio nažao, korektan je bio”, rekao je Grujić.
On je kazao da su stražari u Centralnom zatvoru noću izvodili zatočenike i tukli ih.
Iz Centralnog zatvora Grujić je zajedno s drugim zatočenicima prebačen u kasarnu “Viktor Bubanj”.
“Ja sam bio u ćeliji broj tri. U prosjeku nas je bilo 13 ili 14. Kad bismo legli, dvoje je moralo stajati jer svi nisu mogli leći”, prisjetio je svjedok, dodavši da se zatočenici nisu smjeli žaliti na loše uslove.
Grujić je rekao da je u kasarni čuo za Vintilu, ali da ga ne zna, te dodao da mu se tokom boravka u kasarni sudilo, nakon čega je bio prebačen u Centralni zatvor.
Za zločine u Centralnom zatvoru i bivšoj kasarni “Viktor Bubanj” sudi se Ramizu Avdoviću i Iulian-Nicolaeu Vintili, koji su optuženi da su, kao članovi udruženog zločinačkog poduhvata, od kraja juna do kraja novembra 1992. učestvovali u uspostavljanju i održavanju sistema zlostavljanja civila srpske nacionalnosti.
Prema optužnici, Avdović je bio komandir straže na petom spratu Okružnog zatvora u Sarajevu i bivšoj kasarni “Viktor Bubanj”, a Vintila kuhar i stražar u nekadašnjoj kasarni. 
Drugi svjedok, Savo Bendžo, kazao je da je 23. jula 1992. zatvoren u “Viktor Bubanj”. Nakon što je ispitan, kako je rekao, odveden je u Centralni zatvor. 
“Iz Centralnog zatvora sam 1. augusta opet doveden u ‘Viktor Bubanj’. Smješten sam u jednu ćeliju. Uslovi su bili užasni, spavanje je bilo na betonu… Ishrana nikakva”, ispričao je svjedok.
On je naglasio da mu je u bivšoj kasarni suđeno 1993. godine.
Suđenje se nastavlja 19. jula.
Najčitanije
Saznajte više
Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve
Bosna i Hercegovina spomenuta je u razmjeni oštrih riječi između Rusije i Evropske unije, a u centru pažnje je Moldavija – u kojoj su za septembar zakazani parlamentarni izbori. U isto vrijeme, visoki zvaničnik u Republici Srpskoj nastavlja s negiranjem postojanja kampova.
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu