Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Osobe su nestale tokom 1992., nakon što su bile podvrgnute mučenju i prisilnom radu u vogošćanskom logoru “Planjina kuća”.

U ime porodica nestalih, TRIAL (Švicarska asocijacija protiv nekažnjivosti) podnijela je 2009. slučaj Komitetu za ljudska prava UN-a. Poslije četiri godine, donesena je odluka protiv BiH.

“Ovom odlukom HRC nalaže BiH da osigura pravdu i odštetu za žrtve, utvrdi mjesto i činjenice nestanka, te da počinitelje stavi pred lice pravde do 2015. godine”, kazala je Lejla Mamut, TRIAL-ova koordinatorica za ljudska prava u BiH.

Od nadležnih ministarstava se traži da ukine obavezu za porodice nestalih da svoje članove proglašavaju mrtvima kako bi ostvarili socijalne naknade. Također, prema odluci, istrage o prisilnim nestancima moraju biti dostupne porodicama.

“BiH ima 180 dana da izvijesti Komitet o mjerama koje je poduzela. Država ne može biti sankcionisana za nesprovođenje međunarodnih odluka, ali će nadzor vršiti specijalni izvjestitelj HRC-a”, pojasnila je Mamut.

Odluka Komiteta za ljudska prava UN-a će biti prevedena na maternje jezike i dostavljena Institutu za nestale osobe (INO) u BiH, Tužilaštvu BiH, te nižim tužilaštvima, ministarstvima i drugim institucijama.

Fikret Prutina, Huso i Nedžad Zlatarac, Safet Kozica i Salih Čekić posljednji su put viđeni 16. juna 1992. u “Planjinoj kući”. Njihove porodice dočekale su ovu odluku sa tugom, ali i radošću.

“Tuga je čekati da, pored naših vlasti, odluke donosi Strasbourg. Majke koje su izgubile djecu i mi koji smo izgubili najmilije, očekujemo da se ovaj proces traganja ubrza”, kazala je Ema Čekić, predsjednica Udruženja porodica nestalih osoba iz Vogošće.

Ona očekuje kako će odgovorni za počinjene ratne zločine odgovarati za svoja djela.

“Ova odluka je velika pravda za nas”, izjavila je Čekić.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović