Intervju – Milorad Novković: Prioritet rad na predmetima ratnih zločina
This post is also available in: English
U intervjuu za BIRN – Justice Report, Novković tvrdi da je u ovom trenutku neophodna proširena sistematizacija tužilaštava kojom bi se zaposlili novi tužioci. Novković smatra da je potrebno i da se trenutni kadrovi tužilaštava preraspodjele tako da se jedan broj tužilaca koji rade u drugim odjelima osposobi za rad na predmetima ratnih zločina.
“Tužilaštvo BiH predstavlja usko grlo za procesuiranje ratnih zločina i neophodno je da se uključi u ovaj proces sa većim brojem tužilaca. To je neminovno. Za sada najveći problem predstavlja određeni broj predmeta gdje su prijave podnijete prije pet godina, ali se još uvijek ne procesuiraju. Takođe, postoji jedan broj najprioritetnijih predmeta po Strategiji koji se nikako ne procesuiraju. Iz tog razloga je neophodan veći angažman Tužilaštva BiH i entitetskih tužilaštava”, kaže Novković.
Prema Strategiji za procesuiranje ratnih zločina, koju je Vijeće ministara BiH usvojilo u decembru 2008. godine, svi predmeti u BiH trebali bi biti procesuirani u roku od sedam i 15 godina. Većinu tih predmeta trebale bi uraditi pravosudne institucije koje djeluju u Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko Distriktu.
Novković smatra da su problemi i zastoji u implementaciji Strategije za rad na predmetima ratnih zločina “neminovni”, ali dodaje da je još uvijek optimista da se mogu postići rokovi za procesuiranje predmeta ratnih zločina koji su predviđeni ovim dokumentom.
“Osim problema sa brojem tužilaca, osnovno je i riješiti pitanje raspodjele predmeta između državnih i entitetskih pravosudnih institucija. Taj segment mora da se odvija na jedan daleko efikasniji način, mada vjerujem da će na kraju veliki broj predmeta ratnih zločina ipak biti procesuiran na entitetskom pravosuđu”, kazao je Novković.
Kada je u pitanju raspodjela predmeta između Tužilaštva i Suda BiH i entitetskog pravosuđa, predsjednik VSTV-a BiH pojašnjava da je danas situacija mnogo bolja nego prije par godina, kada se dešavalo da jedan predmet ratnog zločina procesuira i državno, ali i entitetska tužilaštva.
“Mi sada te situacije više nemamo, i to je veliki uspjeh. Danas znamo tačan broj predmeta ratnog zločina i znamo na kojim tužilaštvima su ti predmeti. Takođe je do skoro bilo problema i sa mjesnom nadležnošću kada je u pitanju procesuiranje ratnih zločina. Ali i to je otklonjeno. Svako sada radi u okviru svojih nadležnosti”, ističe Novković.
U razgovoru za BIRN – Justice Report, Novković je govorio i o efikasnosti bosanskohercegovačkog pravosuđa, naglašavajući da ono još uvijek nije efikasno koliko bi trebalo biti.
Prema mišljenju predsjednika VSTV-a BiH, u Bosni i Hercegovini postoji određeni broj sudova i tužilaštava koji su “u potpunosti efikasni”, ali je dosta i onih koji još uvijek imaju neobično veliki broj zaostalih predmeta.
“Ova zemlja je izašla iz rata sa malim brojem sudija i tužilaca, a posljedice rata stvorile su jedan neuobičajeno veliki broj predmeta. U poratnom vremenu je također na desetine hiljada ljudi ostalo bez posla, bez imovine. Izvršena je privatizacija, a pokrenuti su i mnogi stečajni postupci i to se sve rješava u sudovima i tužilaštvima”, pojašnjava Novković.
Novković tvrdi da je veliki broj predmeta koji su proizišli iz rata uzrok “neefikasnosti pravosuđa”.
“Međutim, mnogo toga se za osam godina reforme učinilo i najveći broj predmeta je riješen. Ipak, treba vremena i strpljenja da se svi ti predmeti procesuiraju”, ocjenjuje Novković.
Prema Novkoviću, predmeti ratnih zločina predstavljaju “veliki zadatak” zbog kojeg je ključno da BiH ima nezavisno, stručno i efikasno pravosuđe.
“U slučaju da ne budemo efikasni, biologija će riješiti određene stvari i to mnogo prije nego što to riješe sudovi, a to nikako ne bi trebalo da nam se desi. Iz tog razloga vlade na svim nivoima moraju da imaju više razumijevanja kada je u pitanju materijalna podrška pravosuđa i kada je u pitanju logistika za procesuiranje ratnih zločina”, zaključuje Novković.