Članak

Kličković i ostali: Odbijanje učešća u postupku

16. Februara 2010.10:26
Prvooptuženi Gojko Kličković podnio je zahtjev Sudskom vijeću za razrješenje branilaca po službenoj dužnosti, te istakao da ne želi više sudjelovati u procesu koji se vodi protiv njega.

This post is also available in: English

“Ne vidim dalju svrhu nastavka procesa i mog učešća u njemu. Nema smisla poslije ovog što ste mi dostavili 10. februara – ovo je nova optužnica, a ne obrazloženje za produženje pritvora”, rekao je Gojko Kličković.

O zahtjevu prvooptuženog branioci Dušan Tomić i Hamdija Veladžić su, kako su kazali, saznali danas.

Sudsko vijeće je istaklo da će razmotriti Kličkovićev zahtjev i odluku donijeti naknadno.

“Ovo suđenje mora teći, s vama ili bez vas. Branioci po službenoj dužnosti se moraju pojaviti na ročištu 17. februara”, rekao je Zoran Božić, predsjedavajući Sudskog vijeća.

Zahtjev za razrješenje branilaca Kličković je Sudu dostavio nakon što mu je 10. februara 2010. produžen pritvor za još dva mjeseca. Kličković se nalazi u pritvoru od 20. juna 2007. godine, dok se Mladen Drljača i Jovan Ostojić brane sa slobode uz mjere zabrane.

Kličković, Drljača i Ostojić optuženi su za niz zločina počinjenih na području Bosanske Krupe tokom 1992. godine. Svu trojicu Tužilaštvo BiH tereti za sudjelovanje u udruženom zločinačkom poduhvatu (UZP) koji je počeo u ljeto 1991. godine s ciljem stvaranja zasebne države bosanskih Srba.

U optužnici stoji i da su Kličković i Drljača skupa sa, između ostalih, Dmitrom Ciganovićem sudjelovali u drugom UZP-u s ciljem formiranja Srpske opštine Bosanska Krupa, u kojoj će “provoditi kontrolu u svim sferama vlasti i uprave”.

Dmitar Ciganović, nekadašnji pomoćnik komandanta za pozadinu u 11. krupskoj lakoj pješadijskoj brigadi, saslušan je na ovom ročištu kao svjedok Odbranâ Kličkovića i Drljače. Tokom davanja iskaza kazao je da civili i ratni zarobljenici nisu fizički zlostavljani pred Privremenim vojnim sudom u Jasenici.

“Mislim da je Mile Štrbac Bijeli predložio da se formira taj sud pošto je tada bilo javašluka, pljački, te neodazivanja na liniju. (…) Ratni sud nije nikoga osudio, niti je donosio neke odluke, pritvarao… Što se tiče tih što su dolazili u sudnicu, niko na njih nije vršio pritisak niti su optuživani, nego su od njih samo uzimani generalni podaci”, objasnio je Ciganović.

Ovaj svjedok je rekao da je skupa s Rajkom Kličkovićem, bratom prvooptuženog, i Mirkom Oreljom bio sudija pred Privremenim vojnim sudom, dok je drugooptuženi Drljača bio predsjednik suda.

Orelj se spominje u optužnici Tužilaštva BiH, gdje stoji da je sudjelovao u UZP-u s ciljem stvaranja Srpske opštine Bosanska Krupa. U optužnici dalje stoji da je Drljača bio predsjedavajući sudija Privremenog vojnog suda koji je vršio ispitivanja zatvorenika nesrpske nacionalnosti.

Taj sud je, kako tvrdi Tužilaštvo, nasumično osuđivao i zatvarao, te je na osnovu njegove odluke 1. maja 1992. godine, ili približno tog datuma, Vojnoj policiji izručeno 35 zatvorenika, koji su prebačeni u školu “Petar Kočić”.

Ciganović je kazao da su postojali sukobi civilnih i vojnih struktura u Krupi, te da je čuo da su paravojne formacije “Beli orlovi” i “Suva rebra” u školi u Jasenici napravili “skandal”, nakon čega su otjerani s tog područja.

Svjedoci Tužilaštva su govorili o dolasku paravojnih formacija u školu u Jasenici i fizičkom zlostavljanju zatočenih Bošnjaka, dok u optužnici stoji da su grupe naoružanih vojnika u maskirnim uniformama dolazile u tu školu tokom aprila 1992. godine, kada su pojedine zatvorenike “premlatile i hladnim oružjem im uzrokovale ubodne rane”.

Nastavak suđenja zakazan je za 17. februar 2010. godine.

This post is also available in: English