Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Švicarska asocijacija za sprečavanje nekažnjivosti Trial je krajem septembra ove godine Evropskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu podnijela šest prijava protiv Bosne i Hercegovine, u ime porodica osoba stradalih na Korićanskim stijenama.

Kako je navedeno u saopćenju ove asocijacije, pokrenuti slučajevi su u vezi sa masakrom koji je 21. augusta 1992. godine počinjen na planini Vlašić, kada je ubijeno oko 200 civila.

“Toga dana mnogi civili su odvedeni iz logora Trnopolje da bi bili pušteni. Na putu je više od 200 muškaraca odvojeno od ostatka kolone i odvedeno na mjesto Korićanske stijene, na planini Vlašić. Nakon što su izašli iz autobusa, zatvorenicima je rečeno da kleknu na rub stijene. Srpske policijske snage tada su pucale u njih. Samo 12 osoba je preživjelo. Mjesto zločina je nedugo nakon toga raščišćeno i tijela žrtava su nestala, i do danas nisu pronađena”, stoji u saopćenju.

Porodice Edina i Emira Elezovića, Fahrudina Mujkanovića, Šerifa i Zafira Bajrića, Zijada Huskanovića, Fahrudina Elezovića i Asmira Memića, koji su nestali ovoga dana, žalile su se da državne i lokalne vlasti nisu pokrenule nijednu ozbiljnu istragu da pronađu tijela žrtava, nikada ih nisu obavijestile o koracima koje su poduzele da rasvijetle masakr, te nisu pokrenule krivični postupak protiv počinilaca ovih zločina.

Zbog toga su, uz pomoć Udruženja Prijedorčanki “Izvor”, porodice zatražile da Trial njihov slučaj iznese pred Evropski sud za ljudska prava. Prije toga, porodice žrtava su iznijele slučaj i pred Ustavni sud BiH.

U Haškom tribunalu se za ovaj zločin sudilo Darku Mrđi, bivšem pripadniku Interventnog voda Specijalne policije Republike Srpske, koji je osuđen na 17 godina zatvora.

U maju ove godine, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je uhapsila Željka Stojnića i Dušana Jankovića, pod sumnjom da su učestvovali u ovom zločinu. Nekoliko mjeseci kasnije, 14. oktobra, uhapšene su još četiri osobe – Milorad Škrbić, Milorad Radaković, Gordan Đurić i Ljubiša Četić.

Šest prijava za slučaj “Korićanske stijene” su prve koje je Trial pokrenuo protiv Bosne i Hercegovine. U njihovom saopćenju se navodi da su drugi slučajevi u pripremi, te da bi uskoro trebali biti predati Sudu u Strasbourgu.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve