Članak

Kovać: Prvi svjedoci Tužilaštva

15. Augusta 2008.16:11
Tri svjedoka Tužilaštva BiH govorila o zatočenju u prostorijama Radničkog univerziteta u Vitezu.

This post is also available in: English

Edin Bešo, koji je tokom 1993. godine bio zatočenik u prostorijama Radničkog univerziteta u Vitezu, kao svjedok Tužilaštva BiH kazao je da smatra kako je optuženi Ante Kovać “naredio vojnim policajcima u koje će prostorije razmjestiti zatočenike”.

Tužilaštvo BiH tereti Antu Kovaća da je, kao zapovjednik Brigadne vojne policije Viteške brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), “naređivao i odobravao” nezakonito zatvaranje civila Bošnjaka u prostorije Radničkog univerziteta, Šahovskog kluba i zgradu SDK.

Civili su, prema optužnici, držani u nehumanim uslovima i odvođeni da kopaju rovove na prvu liniju razgraničenja između Armije BiH i HVO-a. Neki su, stoji u optužnici, dalje prebacivani u logor Kaonik u Busovači.

Bešo je tokom davanja iskaza pred Sudom BiH kazao da je uhapšen 16. aprila 1993. godine u porodičnoj kući u Vitezu i odveden u prostorije Veterinarske stanice.

“Poslije nekog vremena prebačen sam u prostorije Radničkog univerziteta. Tu sam zatekao puno civila. Spavali smo na podu, neko na stolicama, ali sjećam se da nam je bilo tijesno”, kazao je Bešo, istaknuvši da je u Radničkom univerzitetu osim vojske HVO-a bilo i pripadnika Vojne policije. Tu je, kaže, u aprilu vidio i Antu Kovaća, kojeg je poznavao odranije “jer je igrao fudbal u lokalnom klubu”.

Drugi svjedok Tužilaštva BiH, Salih Cicvara, rekao je da su ga 16. aprila 1993. godine pripadnici Vojne policije HVO-a uhapsili na poslu, te da je odveden u Radnički univerzitet.

Tokom direktnog ispitivanja svjedok je istaknuo da je, zajedno sa još 20 zatočenika, odvođen da kopa rovove u mjesto Jardol. Na radove ih je raspoređivala vojska koja je djelovala na tom području, kazao je svjedok.

Cicvara je rekao i kako su u toku zatočenja u Radničkom univerzitetu svi zatočenici mogli ići do toaleta, ali da nisu imali na čemu spavati, te da su dobijali hranu i da je njihovim ženama bilo dopuštano da im donesu hranu iz svojih kuća.

U Radničkom univerzitetu svjedok je, kako je kazao, ostao do 30. aprila, kada je oslobođen. Spiskove sa imenima onih koji će biti oslobođeni pravio je, tvrdi svjedok, optuženi Kovać te izvjesni Zlatko kojem se nije mogao sjetiti prezimena.

“Ne znam da li su ti Kovaćevi spiskovi imali neku ulogu, ali mislim da jesu”, kazao je Cicvara.

Kao treći svjedok Tužilaštva BiH saslušan je Enes Šurković, također bivši zatočenik u Radničkom univerzitetu i Šahovskom klubu, te logoru Kaonik u Busovači.

I Šurković je uhapšen 16. aprila 1993. i zadržan u Radničkom univerzitetu do “2. ili 4. maja” iste godine.

Tokom davanja iskaza Šurković većinom nije odgovarao na pitanja tužioca Mirka Lečića, te je predsjednik Sudskog vijeća nekoliko puta upozorio svjedoka, te na kraju i tužioca.

“Molim Vas da pripremite svjedoke kako će svjedočiti. Ne mogu oni na suđenju iznositi teorije slučaja”, kazao je sudija Šaban Maksumić.

Šurković je na kraju iskaza rekao da nije zadovoljan svjedočenjem jer mu nije dopušteno da kaže šta zna.

Nastavak suđenja je 19. augusta 2008. godine.

Povezani članci

This post is also available in: English