Subota, 24 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odlukom Suda BiH pritvor osumnjičenog Gojka Kličkovića produžen je za još dva mjeseca.

Državno tužilaštvo, koje je podnijelo prijedlog za produženje pritvora, sumnjiči Kličkovića za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Bosanske Krupe.

Kako stoji u odluci Suda BiH, tužilac smatra da postoje razlozi za pritvor “jer postoji bojazan da bi osumnjičeni mogao ometati postupak uticanjem na svjedoke, saučesnike i pomagače, s obzirom na njegov visoki položaj u strukturama vlasti tokom rata, kao i na njegovu ulogu u događanjima u Bosanskoj Krupi, te njegovu političku i finansijsku moć poslije rata”.

Tužilaštvo je također navelo da je istraga protiv Kličkovića tajna “s obzirom da bi objelodanjivanje imena svjedoka, saučesnika i pomagača na čiji iskaz bi se moglo uticati, moglo proizvesti poguban efekat i dovesti cilj istrage u pitanje”.

Kličković je osumnjičen za djela koja je navodno počinio kao predsjednik Ratnog predsjedništva općine Bosanska Krupa. Tužilaštvo smatra da je učestvovao u mobilizaciji i organizaciji srpske vojske, “ali i postizanju vojnih ciljeva kao što je blokada puteva i mostova, organiziranju snajperskih aktivnosti, te uspostavljanju logora”.

U odluci je navedeno da osumnjičeni ima stalnu adresu prebivališta u Srbiji, dok u BiH nema prijavljeno ni mjesto prebivališta, ni boravišta, kao ni putne isprave izdate od nadležnih organa.

Također u odluci stoji da se osumnjičeni usprotivio prijedlogu Tužilaštva uz obrazloženje da iznose “neistinite podatke”, te da je “apsurdno da je potrebno deset godina da se nađe jedan svjedok koji će utemeljiti optužbe protiv njega”.

Kličković je uhapšen u Srbiji po međunarodnoj potjernici 2006. godine, a ekstradicijom je isporučen pravosudnim organima BiH 20. juna 2007. godine.

Prema postojećim zakonskim propisima, osumnjičena osoba može biti zadržana u pritvoru najviše devet mjeseci prije podizanja optužnice.

Najčitanije
Saznajte više
Kosorić: Optuženog 13. jula vidio u Planama
Na suđenju za genocid u Srebrenici, svjedok Odbrane izjavio je da je 13. jula 1995. u mjestu Plane zatekao optuženog Mileta Kosorića, tadašnjeg komandanta Vlaseničke brigade, kao i da su narednih dana bili na tom području zajedno.
Peulić i ostali: Tražio im da prihvate srpsku vlast
Na suđenju za zločine u Kotor-Varoši, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se susreta s Boškom Peulićem, koji im je rekao da moraju prihvatiti Srpsku Republiku.
Ujić: Ročište odgođeno zbog nedolaska optuženog
Radović i ostali: Odvajanje muškaraca u Bijelom Potoku