Petak, 4 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Izmjene i dopune Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima usvojene su sa 44 glasa nakon dva i po dana zasjedanja Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS), a objašnjenje resornog ministra Siniše Karana odnosilo se na to da im je pomoćni sastav potreban jer imaju deficit od 1.000 policajaca, o čemu je Detektor ranije izvještavao.

Karan je pojašnjavao kako će pomoćni sastav biti korišten za osiguravanje skupova, u slučaju humanitarnih kriza te elementarnih nepogoda, a izjave koje su upozoravale na ovaj zakon nazvao je politikanstvom.

“U određenom dijelu javnosti su prisutne izjave kojima se stvara slika o skrivenim namjerama MUP-a i angažmana pomoćnog sastava policije”, rekao je Karan i dodao da je Zakonom predviđeno da će se ovaj sastav aktivirati samo u slučaju potrebe.

Narodni poslanik Amir Hurtić rekao je da je povratnik u Republiku Srpsku te da su strahovi među ovom populacijom opravdani jer “koga je zmija ujedala, i guštera se boji”.

“Razumijem i jasno je zašto ove izmjene Zakona plaše, prije svega, povratnike Bošnjake i Hrvate u ovaj entitet”, kazao je te dodao da se na ovaj način krše Daytonski mirovni sporazum i Ustav BiH.

Pozvao je međunarodne i domaće institucije i mehanizme da zauzmu svoj stav, a institucije u Federaciji da i one formiraju rezervne sastave policije “ako bude trebalo u slučaju požara u Federaciji”.

“Smatram da je ovo provokacija i antidejtonski postupak”, rekao je Hurtić.

Ognjen Bodiroga, šef kluba poslanika SDS-a, rekao je da sada nije pravi politički momenat za donošenje ovakvog zakona.

“Stvorila se atmosfera straha gdje građani iščekuju šta će se desiti. Svaki ovakav potez dovodi Republiku Srpsku u lošu poziciju”, rekao je Bogiroga te dodao da vlast na ovaj način formira “stranačku vojsku”.

S druge strane, poslanici iz vlasti snažno su podržavali formiranje rezervnog sastava, te su pojašnjavali da su naslovi protiv ovog zakona “ultraantisrpski” te da je ovo dio dugogodišnjeg nastojanja za očuvanje RS-a.

“Zahvaljujući Miloradu Dodiku i SNSD-u, mi smo sačuvali RS i mi danas razgovaramo i imamo tu čast i sreću da razgovaramo o ovim temama i da možemo da utječemo na ovoj Narodnoj skupštini na povećanje bezbjednosti u RS-u”, kazao je Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a.

Zabrinutost zastupnika izazvala je i činjenica da se Zakon usvaja po hitnom postupku, te su mnogi isticali da to u trenutnom ambijentu otvara dileme da li se zaista usvaja zbog potreba bezbjednosti, ili zbog nekih drugih. Kao problematična je istaknuta i činjenica da će dosta stvari u vezi s ovim zakonima biti riješeno podzakonskim aktima, čime se ovlaštenja prenose na Vladu, u šta javnost nema mnogo uvida.

“Zakonom je regulisano da rezervni policajac može vršiti ovlaštenja u prisustvu aktivnog policajca. To je veoma široko i diskutabilno. Ko će tu biti odgovoran, sve su to nijanse koje su se morale dobro izvagati da bi pomoćni policajac odmah dobio ovlaštenja”, pojasnio je Nedeljko Glamočak iz kluba poslanika SDS-a.

Karan je na ovakve navode odgovorio da policiji u RS-u treba pomoć i u slučaju da su kapaciteti stopostotno popunjeni, te da je zabrinutost javnosti neopravdana jer pomoćni sastav neće biti dio ukupnog sastava odbrane, kao nekada u prošlosti, nego samo pomoć redovnoj policiji.

Ipak, iz opozicije se nisu složili s ovakvim objašnjenjem, te je navedeno da je pogrešno vrijeme i način usvajanja Zakona zabrinjavajući.

“Ovaj zakon nema ništa drugo želju nego da se ode korak dalje, da se zabaci klatno i da isprovocirate reakciju, onda tražite strance, kažete: ‘Mi ćemo ovo da povučemo i još 20 posto stvari, ali pravite nagodbu, nas izvucite iz problema’. To je vaša politika koja traje 20 godina”, zaključio je Nebojša Vukanović, poslanik liste “Za pravdu i red”.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima
    Državni sud potvrdio je optužnicu protiv Derviša Mehinovića za ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen na području Banovića od početka maja do augusta 1993. godine.
    Osnovni sud u Banja Luci
    Zatraženo utvrđivanje odgovornosti sudije iz Banje Luke zbog druženja sa zvaničnicima SNSD-a
    Prijedlogom Ureda disciplinskog tužioca za izricanje disciplinske sankcije i završnim riječima punomoćnika tuženog, okončan je disciplinski postupak protiv sudije Osnovnog suda u Banjoj Luci Spasena Kelemana, pokrenut zbog tužbe o kršenju principa etičkog kodeksa sudija.