Subota, 12 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Na današnji dan 1993. godine, ubijeni su Nihada Ćatić, Velida Muftić, Senad Plisak, Almir Poturić, Sanjin Rustempašić, Sinanudin Šećerović i Belma Zijadić dok su se igrali okupljeni u Bakarevića ulici.

Uz roditelje, prijatelje i rodbinu, na mjestu masakra cvijeće su položile delegacije Kantona Sarajevo, Općine Stari Grad, Udruženja ubijene djece Kantona Sarajevo, kao i Unije civilnih žrtava rata, a pridružili su im se i učenici sarajevskih škola.

Fikret Grabovica, predsjednik Udruženja ubijene djece Sarajeva, obraćajući se mladima i budućim generacijama, kazao je da žrtve rata u BiH nikada ne smiju biti zaboravljene.

“Ratna historija grada i države moraju ostati zabilježene i upamćene, kao opomena i vodilja ka budućnosti, upravo zbog prošlosti koju nikada ne smijemo zaboraviti”, rekao je Grabovica.

Pomoćnik ministra finansija Kantona Sarajevo Dževad Paradžik kazao je da je današnje obilježavanje trenutak sjećanja i čin poštovanja prema ubijenoj djeci, ali i prema svoj djeci i građanima Sarajeva ubijenim tokom opsade.

“Sjećanje na njih i opsadu Sarajeva, tokom koje su naši građani preživljavali u nemogućim uslovima, bez hrane, vode, energije i plina, pod neprekidnim granatiranjem i snajperskom vatrom, ostaje trajni podsjetnik na ljudsku hrabrost, izdržljivost i otpornost, ali i na strahote koje nikada ne smijemo zaboraviti”, rekao je Paradžik.

Sarajevski civili, kako je utvrđeno presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), napadani su snajperskim i artiljerijskim projektilima dok su obrađivali vrtove, kupovali na pijaci ili čistili gradske ulice. Na njih je pucano dok su bili na sahranama, u kolima hitne pomoći, tramvajima, autobusima ili na biciklima.

Presudama u Haagu, koje je i BIRN BiH analizirao u Bazi sudski utvrđenih činjenica o ratu u BiH, za kampanju terora nad civilima – snajperskim i artiljerijskim napadima – na doživotne kazne zatvora osuđene su bivše političke i vojne vođe Republike Srpske – Radovan Karadžić i Ratko Mladić, te bivši komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske Stanislav Galić. Nekadašnji komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa Dragomir Milošević osuđen je na 29 godina zatvora zbog terora nad civilima u Sarajevu.

Tokom 44 mjeseca opsade glavnog grada Bosne i Hercegovine, prema podacima udruženja, ubijeno je više od 11.000 stanovnika, od čega oko 1.600 djece.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra