Subota, 10 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U rješenju Općinskog suda donesenom početkom marta ove godine, u koje su novinari Detektora imali uvid, potvrđuje se da je vlasniku uz prisustvo vještaka omogućena predaja u posjed nekretnine koju je kupio prije više od deset godina.

Detektor je ranije pisao kako Općinski sud u Livnu godinu dana nije proveo odluku Ustavnog suda BiH kojom je, zbog višegodišnjeg trajanja izvršnog postupka, utvrđena povreda prava na pravično suđenje vlasniku kompanije “Best“ dok je deset godina čekao da uđe u posjed nekretnine, koja mu je dosuđena 2012. godine. Ustavni sud je u maju 2022. godine utvrdio da je zbog dužine trajanja postupka povrijeđeno apelantovo pravo na pravično suđenje u razumnom roku.

Haris Kaniža, advokat kompanije “Best“, za Detektor kaže da je nekretnina predata formalno u posjed Stipi Frančiću, vlasniku kompanije “Best“, kao i da su zaključeni ugovori o zakupu s ljudima koji imaju firme u objektima čiji je vlasnik Frančić.

“Svi su zaključili ugovore s njim osim stanara koji čekaju odgovor. On nije htio da oni izlaze iz stanova, nego samo da se zaključe neki ugovori za marku, tako im je predložio, samo da se provode kroz dokumentaciju da je on vlasnik. Tužba stanara protiv ‘Besta’ još nije završena, tek smo na pripremnom ročištu. Oni smatraju da su stekli stanarsko pravo“, objašnjava Kaniža.

U zgradi na posjedu koji je kupila travnička kompanija u tri stana žive stanari koji su pokrenuli parnični postupak. Ranije je Općinski sud zabranio kompaniji “Best” da iz zgrade iseli njene stanovnike i tek treba da donese odluku o njihovim pravima na stanove.

Frančić je, kako je Detektor ranije pisao, 2007. godine kupio potraživanja koja je Gospodarska banka Sarajevo, pravni sljedbenik Komercijalne banke Livno, imala prema dužniku “Livanjsko polje”. Još 1997. ova kompanija je uzela kredit od Komercijalne banke Livno od 125.000 maraka. Kao osiguranje kredita, založena je imovina kompanije koja se prostire na osam duluma zemlje u Livnu, sa upravnom i nekoliko manjih zgrada.

Komercijalna banka je 14. jula 1998. godine podnijela prijedlog za izvršenje radi namirenja novčanog potraživanja povjerioca. Općinski sud Livno je 2000. godine donio zaključak o prodaji. Nakon nekoliko ročišta, nekretnina je prodata tražitelju izvršenja kao kupcu i jedinom ponuđaču za 213.000 maraka, što je potvrđeno zaključkom Suda.

Frančić je, kao pravni sljednik tražioca izvršenja, 2012. godine pred Općinskim sudom pokrenuo izvršni postupak protiv kompanije “Livanjsko polje”, gdje je predloženo izvršenje na založenoj nekretnini i prodaja radi namirenja potraživanja.

“Kolateral tog potraživanja bila je zgrada i osam duluma zemlje. S obzirom da se kredit nije vraćao, ja sam pokrenuo postupak naplate iz kolaterala i Sud je donio presudu da se naplati potraživanje iz te imovine”, objasnio je Frančić za Detektor.

Godinama su druge kompanije pokušale osporiti rješenje i upisati se kao vlasnici nekretnine.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve