Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Konferencija boračkih udruženja i udruženja žrtava. Foto: Detektor

Predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović je pojasnio kako su udruženja dogovorila određene stavove i zaključke koje će u narednom periodu proslijediti nadležnim institucijama te da očekuju od njih da u skladu sa svojim ovlaštenjima poduzmu određene mjere.

Naveo je kako su pokušali da objedine sve one koji su u ratu doživjeli teške posljedice i traume, i koji se sada suočavaju s nečim što ne ide u prilog ogromnom broju žrtava koje su stradale na određenim područjima BiH, a za koje ne postoje postupci.

“Mi smo stavili rok do tri mjeseca da se nadležne institucije očituju, ali mi već, kad pošaljemo, nakon desetak dana krećemo u potragu za informacijama šta je koja od nadležnih institucija poduzela”, kazao je te dodao da će dopise poslati i prema međunarodnom faktoru, koji ima veliku ulogu u BiH.

Kada Hotić, potpredsjednica Pokreta “Majke enklava Srebrenica i Žepa”, rekla je kako su istina i pravda jedina satisfakcija te da je potrebno da zločinci budu kažnjeni, da se istina prihvati onakva kakva jeste jer bez nje nema budućnosti, povjerenja niti pomirenja.

“Da oni zločinci s kojima se susrećemo, jednom dođu pred lice pravde, ima ih mnogo koji obnašaju vrlo važne funkcije, smiju nam se, što kažu, u lice, susrećemo se s tim. Nadam se da će ovi naši zahtjevi, ova naša volja, imati pozitivan ishod”, navela je.

Tahirović je podsjetio da su Udruženje žrtava i svjedoka genocida i Pokret “Majke enklava Srebrenica i Žepa” zatražili od pravosuđa BiH pokretanje postupka protiv predsjednika Narodne skupštine RS-a Nenada Stevandića, zbog njegove uloge u ratu te uloge u obilježavanju 9. januara.

“Smatramo da u oba slučaja ima elemenata njegove odgovornosti, samo se postavlja pitanje ko štiti Nenada Stevandića u Tužilaštvu BiH”, naveo je.

Predsjednica Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo Senida Karović se nada da ovo neće biti samo inicijativa, nego pokret pravde i istine. Navela je da, pored najviše dokumentovanog, pisanog materijala, snimaka i iskaza, Tužilaštvo nije podignulo niti jednu optužnicu za zločine koji su se desili u Sarajevu.

“Naša borba je samo borba za istinu i pravdu. Činjenica je da se hapse ljudi koji su branili vaše kuće. Činjenica je da zločinci koji su ubijali, terorisali građane grada Sarajeva s brda, da i ako imaju imalo sumnje da postoje iskazi, postoje svjedočenja protiv njih, da su oni prebačeni, odnosno da su sada stanovnici Hrvatske ili, u najvećem slučaju, Srbije”, navela je.

Esad Delić, predsjednik Saveza ratnih vojnih invalida Federacije, naveo je kako postoji oko 600 osoba s A-liste čiji su procesi iz Haaga vraćeni u BiH, ali da na tim predmetima niko ne radi. U ime udruženja pozvao je političare, opoziciju i poziciju na uvođenje pravde.

Boračka udruženja i udruženja žrtava su, između ostalog, zatražila reviziju Državne strategije za procesuiranje ratnih zločina, da nadležni pristupe procesuiranju predmeta s A-liste Haškog tribunala prema Pravilima puta Rimskog sporazuma, da pristupe procesuiranju negatora genocida, onih koji veličaju ratne zločine i glorifikuju zločince.

U zahtjevima prema Tužilaštva BiH i Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, a u saradnji s Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove (MRMKS) i OSCE-om, navodi se i pristup procesuiranju ubistava djece i civila u zaštićenim zonama Ujedinjenih nacija i drugim mjestima u BiH te pokretanje i nastavak rada na otkrivanju posmrtnih ostataka žrtava.

Od Predsjedništva BiH, Vijeća ministara BiH, Parlamentarne skupštine BiH, Ministarstva pravde i Ministarstva vanjskih poslova udruženja traže, između ostalog, da rade na zaštiti i afirmaciji naslijeđa MRMKS-a i da potpisnicima inicijative čim prije dostave projekte i planove za očuvanje i zaštitu ovog naslijeđa.

“Ako ne dobijemo tražene odgovore i ako se naši zahtjevi ne uvaže u roku od tri mjeseca, započet ćemo proceduru prekida saradnje s pravosuđem BiH i pokrenuti zahtjeve za aktivaciju MRMKS-a, odnosno završetak predmeta u BiH pod pokroviteljstvom MRMKS-a, koji se decenijama kriju i ne procesuiraju”, stoji u zahtjevu.

Najčitanije
Saznajte više
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu