Federacija nije zaštitila žrtve nasilja u porodici
Alma Kratina, predsjednica Komisije za jednakopravnost spolova Predstavničkog doma Federalnog parlamenta, kaže kako Federacija još nema standarde Istanbulske konvencije niti Grevio preporuke uključene u naše zakonodavstvo. Nada se kako će današnja sjednica rezultirati smjernicama koje će dati Vladi Federacije i resornim ministarstvima na rješavanju ovih pitanja.
“Kao odgovorni ljudi znamo šta je zadatak države, a to je svakako zaštita osjetljivih kategorija, kakve žrtve nasilja i jesu. Mi tom zadatku nismo odgovorili i naša je obaveza da mi to učinimo. Sinoć još jedan slučaj porodičnog nasilja sa smrtnim ishodom, i ponovo smo tu gdje smo bili, s nepotpunim pravnim okvirom zaštite žrtava i neadekvatnim kažnjavanjem nasilnika”, kazala je Kratina na trećoj po redu tematskoj sjednici parlamentarnih komisija o zaštiti žrtava nasilja u porodici.
Prema njenim saznanjima, zakon o zaštiti od nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja, kao i izmjene Krivičnog zakona Federacije BiH kojima bi se oštrije kaznili počinioci, bi se trebali naći na decembarskoj sjednici Predstavničkog doma.
Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH, rekao je da borba protiv nasilja u porodici i poboljšanje odgovora institucija na tu pojavu moraju ostati trajni prioriteti, a ne samo tema o kojoj se govori tokom 16 dana aktivizma.
“Dok svjedočimo još jednom slučaju femicida u Bosni i Hercegovini, počinjenom sinoć u Mostaru, naša Misija i dalje bilježi alarmantne razmjere nasilja nad ženama i izražava zabrinutost zbog praznina u zakonskom okviru i njegovoj primjeni, zbog kojih izostaje efikasna prevencija nasilja, zaštite žrtava i odgovornost počinilaca i institucija”, istakao je Aggeler na sjednici koju je organizovao Predstavnički dom Parlamenta Federacije u saradnji s Misijom OSCE-a.
Pohvalio je ostvareni napredak, koji obuhvata, kako je rekao, obuku službenika iz različitih sektora, izradu propisa o zaštiti, usvajane programa odgovora na nasilje u porodici namijenjenog socijalnim radnicima i usvajanje Strategije za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici.
Marina Mujkanović, zamjenica predsjedavajućeg Komisije za ravnopravnost spolova Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, napomenula je kako su prethodne dvije tematske sjednice bile posvećene odgovorima pravosuđa i policije na probleme nasilja u porodici, a da je na trećoj u fokusu pomoć žrtvama.
“S obzirom da je fokus na današnjoj sjednici zaštita žrtve nasilja, vlade na svim nivoima trebaju osigurati instrumente kojima bi se doprinijelo osnaživanju žrtve nasilja. Ako imamo ženu koja je zbog nasilništva bila smještena u sigurnu kuću, naravno da je potrebno da se ona ekonomski osnaži, da bi po izlasku iz te kuće sigurno bila osposobljena za samostalni život i da ne dolazi u poziciju da se ponovo mora vratiti nasilniku”, kazala je Mujkanović, dodavši da svaka ekonomski osnažena žena ne mora da trpi nasilje.
Dragan Mioković, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH i Komisije za sigurnost, rekao je da je ubijanje žena od emotivnih partnera pojava, ne samo u Federaciji nego u Evropi, te da se tome snažno treba suprotstaviti.
“Nedostavljanje zakonske regulative nedopustivo dugo traje, ali još jednom želim vjerovati da je razlog tome pristup onih koji rade na tim zakonima i njihova namjera da to urade na najbolji način”, naveo je Mioković.