Četvrtak, 3 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Ajna Jusic. Foto: Privatni album

Oni predstavljaju Udruženje “Zaboravljena djeca rata”, kroz koje se bore za prava, dostojanstvo i pravnu zaštitu djece rođene zbog rata i podizanje globalne svijesti o njihovim specifičnim izazovima.

Odbor za dodjelu nagrade naglasio je da pobjednici doprinose boljem razumijevanju jedinstvenih izazova s kojima se djeca rođena iz ratnog silovanja susreću.

“Zaboravljena djeca rata i njihovi hrabri predstavnici mogu doprinijeti neophodnim istraživanjima i razvoju znanja koji su od velikog značaja za poboljšanje mehanizama odgovora na djecu rođenu iz rata na međunarodnom nivou. U svijetu s brojnim tekućim sukobima, kao što su u Ukrajini, Gazi, Sudanu, Mijanmaru i Sahelu, glasovi ovih mladih ljudi su važniji nego ikad”, naveli su iz Odbora za dodjelu nagrade.

Jusić kaže da nagradu nisu očekivali, ali joj je drago da je na internacionalnom nivou prepoznat značaj borbe Udruženja, posebno u okolnostima kada se oružani sukobi odvijaju širom svijeta.

“Živimo u dobu gdje se ratovi dešavaju širom svijeta. Vjerujem da će naša borba poslužiti kao primjer i pozitivna praksa za druge države”, kaže Jusić u izjavi za Detektor.

Ona podsjeća da je BiH prva država koja djecu rođenu kao posljedicu ratnog silovanja, zakonski prepoznaje kao kategoriju civilnih žrtava rata.

“Nadam se da će ova nagrada biti podsjetnik na odgovornost za našu državu da uvede implementacije Zakona o zaštiti civilnih žrtava rata s obzirom da implementacija ipak ne ide dobro”, kaže Jusić.

Zakon o zaštiti civilnih žrtava rata Federacije BiH je usvojen u augustu prošle godine, a predviđa da žrtve ratnog seksualnog nasilja i djeca rođena iz tog čina budu prepoznati kao posebna kategorija žrtava rata.

Organizatori navode da dobitnici nagrade koriste različite načine kako bi prenijeli svoju poruku, a Udruženje je organizovalo pozorišne predstave, izložbe i vodila kampanje za izmjene zakonodavstva.

“Ajna i njene kolege zalagale su se da djeca rođena iz rata dobiju pravno priznanje na isti način kao i drugi civili koji su bili žrtve rata, bez obzira na identitet oca. Takav pravni okvir može se prenijeti i na druge zemlje i pružiti nadu za priznavanje i prava djeci rođenoj iz trenutnih ratova”, kažu organizatori.

Jusić, Muhić i Damon će nagradu primiti 5. decembra 2024. godine u Oslu.

Najčitanije
Saznajte više
Osnovni sud u Banja Luci
Zatraženo utvrđivanje odgovornosti sudije iz Banje Luke zbog druženja sa zvaničnicima SNSD-a
Prijedlogom Ureda disciplinskog tužioca za izricanje disciplinske sankcije i završnim riječima punomoćnika tuženog, okončan je disciplinski postupak protiv sudije Osnovnog suda u Banjoj Luci Spasena Kelemana, pokrenut zbog tužbe o kršenju principa etičkog kodeksa sudija.
Prvi put prikazan animirani film “Fahrudin” o strijeljanju u Orahovcu
U Sarajevu je održana zatvorena projekcija animirano-dokumentarnog filma "Fahrudin", u produkciji Memorijalnog centra Srebrenica i Balkanske istraživačke mreže u BiH (BIRN BiH).
Žalba na osuđujuću presudu Dejanu Pudaru
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću