Vijest

Samir Bejtić tužio Federaciju zbog neosnovanog pritvora

6. Juna 2024.16:01
Nakon što je prošle godine pravosnažno oslobođen optužbi za ratni zločin na Kazanima, Samir Bejtić je tužio Federaciju Bosne i Hercegovine za naknadu štete zbog neosnovanog pritvora u kojem je proveo skoro šest godina.
Zgrada Kantonalnog i Općinskog suda u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

U tužbenom zahtjevu, u koji su novinari Detektora imali uvid, navodi se kako je Bejtić u pritvoru proveo ukupno pet godina i 11 mjeseci, odnosno 2.162 dana, zatim da je njegova porodica skoro šest godina u potpunosti bila rasturena, čime joj je pričinjena ogromna šteta, koja se ogleda u nemogućnosti održavanja normalnog porodičnog života, a njemu je bila oduzeta i sposobnost privređivanja.

“S obzirom da je jedini hranilac porodice, može se samo zamisliti kroz kakvu su patnju prošli kao porodica. Posebno ističemo da je ovim krivičnim postupkom, koji je trajao skoro dvadeset godina, od kojih je skoro šest godina tužitelj proveo u pritvoru, na vrlo ozbiljan način narušena njegova čast i ugled”, navodi se u zahtjevu.

Visina Bejtićevog tužbenog zahtjeva iznosi 226.200 maraka.

Bejtićev punomoćnik Rusmir Karkin za Detektor kaže kako su prijedlog za zaključenje sporazuma za naknadu štete uputili Federalnom ministarstvu pravde, koje ga je odbilo, da bi nakon toga pokrenuli tužbu pred nadležnim Općinskim sudom u Sarajevu da se Bejtiću isplati pravična naknada. Karkin navodi da je jučer u Općinskom sudu održano pripremno ročište, na kojem je ponuđeno zaključenje nagodbe od strane Pravobranilaštva.

“Nagodba bi se zaključila na iznos od 60 maraka po danu koji je proveo u pritvoru. S obzirom da su to odbili, u tužbenom zahtjevu smo zatražili 100 maraka po danu, onako kako je to prema kriterijumu koji je zauzeo Vrhovni sud. Na zapisnik je konstatovano da stranke imaju volju da zaključe sporazum. Sada čekamo odgovor pravobranioca, koji će kontaktirati Ministarstvo pravde”, kaže Karkin, navodeći kako bi zaključenjem sporazuma Federacija uštedjela više od 100.000 maraka.

Vrhovni sud Federacije BiH je prošle godine pravosnažno oslobodio Bejtića optužbe za zločin protiv civilnog stanovništva i potvrdio raniju odluku sarajevskog Kantonalnog suda iz novembra 2021. godine. Na presudu Kantonalnog suda je žalbu uložilo sarajevsko Kantonalno tužilaštvo, s prijedlogom da se presuda ukine i predmet vrati prvostepenom sudu na ponovno suđenje, ali je Vrhovni sud Federacije odbacio kao neosnovanu.

Detektor je ranije pisao o višegodišnjem sudskom postupku protiv Bejtića, a predmet je više puta s Vrhovnog suda Federacije BiH vraćan na ponovno suđenje Kantonalnom sudu u Sarajevu.

Bejtić je 2006. bio osuđen na 14 i po godina zatvora za zločine počinjene na Kazanima, ali je ta presuda ukinuta. Potom je oslobođen optužbe, ali su i te odluke ukinute, jer je Vrhovni sud svaki put ukazivao na bitne povrede odbredaba krivičnog postupka, dok nije potvrdio prvostepenu presudu prošle godine.

Optužnica je Bejtića teretila da je kao pripadnik Desete brdske brigade Armije BiH, između ostalog, u septembru 1993. učestvovao u premlaćivanju Ergina Nikolića i Duška Jovanovića, nakon čega ih je s grupom vojnika i Mušanom Topalovićem Cacom odvezao na lokalitet Boguševca, gdje su u zemunici nastavili zlostavljanje, a potom ih ubili i bacili u Kazane, kao i da je u decembru 1992. ubio Zorana Vučurovića na lokalitetu Boguševca.

Jasmin Begić