Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Optuženi Alija Delimustafić i njegov branilac ispred zgrade Kantonalnog i Općinskog suda u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Optužnicu protiv Delimustafića i ostalih je Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio u oktobru 2017. godine, ali suđenje još uvijek nije počelo.

Iz Ureda disciplinskog tužioca su za Detektor kazali da zbog odugovlačenja početka suđenja postoji formiran predmet.

“Možemo potvrditi da Ured disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH ima formiran predmet iz vašeg upita”, stoji u odgovoru Ureda.

Delimustafić je optužen s još 16 osoba i nekoliko pravnih lica, a na teret mu se stavlja da je od 2009. do 2016. organizovao kriminalnu grupu koja je, između ostalog, nezakonito knjižila i preprodavala nekretnine – uglavnom umrlih osoba na području Sarajeva – pribavljajući imovinsku korist u iznosu većem od deset miliona konvertibilnih maraka.

Ured je 2021. godine donio odluku o zatvaranju predmeta, nakon što je istragom utvrđeno da nema dovoljno dokaza o izvršenom disciplinskom prekršaju.

Nedavno je Ustavni sud BiH usvojio apelaciju Delimustafića u kojoj je utvrđena povreda prava na slobodu kretanja i prebivališta, dok se u samoj odluci naročito navodi da suđenje u ovom predmetu još nije počelo.

Kako se navodi, Ustavni sud s velikom zabrinutošću konstatuje da se postupak u kojem je potvrđena optužnica može i dalje odugovlačiti, a da se stalno samo formalno ponavljaju isti razlozi za ograničavanje apelantove slobode kretanja.

U analizama stručnjaka o efikasnosti sudskih procesa koje su napravljene tokom zajedničkog rada Transparency Internationala i BIRN-a BiH, ovaj predmet je izdvojen kao primjer neefikasnog suđenja.

Posljednje ročište u ovom predmetu, iako je bilo zakazano za 26. mart, nije ni održano.

Najčitanije
Saznajte više
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Nenad Stevandić i Milorad Dodik. Foto: X
Sud BiH potvrdio da međunarodna crvena potjernica za Dodikom i Stevandićem nije stupila na snagu
Međunarodna crvena potjernica za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem nije stupila na snagu, potvrđeno je za Detektor iz Suda Bosne i Hercegovine.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a