Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Parlament i Vijeće ministara BiH. Foto: EPA/Fehim Demir

Meliha Jahjaefendić obavljala je funkcije direktorice i zamjenice Službe u periodu od 2006. do 2021., a kako je ispričala u Državnom sudu, specifično je da posao podrazumijeva rad vikendom i nakon radnog vremena, kao i rad na terenu.

Kako je ispričala svjedokinja, direktori podnose izvještaj o radu Vijeću ministara BiH, a do sada nijedan izvještaj nije vraćen, odnosno svaki je dobio prolazne ocjene.

“Izvještaji sadrže sve poslove koji su urađeni i one koji nisu, ali se u njima ne navodi prisustvo na poslu“, rekla je ona, te dodala da se direktor i dva zamjenika Službe nisu upisivali u evidenciju, već su ulazili sa propusnicama na VIP ulaz.

Kada je riječ o šiht-listi, svjedokinja je navela da ona postoji od 2000., a na kraju mjeseca su je potpisivali direktor. Ako on nije tu, onda neko od zamjenika, ali je prvo prolazila internu kontrolu.

Svjedokinja je navela da Služba nema pravilnik o radu, kolektivni ugovor na nivou države nije potpisan, a rukovodioci nemaju ugovore o radu.

“Platu sam primala na osnovu odluke o postavljenju“, rekla je ona.

Jahjaefendić je ispričala da Šojić nikada nije krio da mu porodica živi u Beogradu i da ih posjećuje, ali da zbog toga Služba i poslovi nisu trpjeli.

Dragan Šojić je optužen da je u periodu od 2018. do 2022. godine – na ime neosnovano isplaćenih plata, toplih obroka, goriva i servisiranja vozila – pribavio sebi nezakonitu korist u iznosu od najmanje 41.877 KM, oštetivši tako budžet BiH.

Na poziv Odbrane odazvao se i Momo Blagovčanin koji je bio zaposlen u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) do juna ove godine, te je naveo da je profesionalno sarađivao sa Službom, kao i sa svim njenim direktorima, pa i Šojićem, s kojim je često odlazio u Tuzlu kako bi radili na papirima za objekat koji je Vijeće ministara trebalo da odobri za regionalni centar SIPA-e u ovom gradu.

“Četiri ili pet puta smo išli vozilom Službe, a nekad mojim autom“, rekao je svjedok.

I svjedok Milorad Đurđević, koji je od 2020. do 2022. bio zaposlen kao šef kabineta predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, rekao je da je saradnja sa Šojićem bila veoma profesionalna i da je uvijek bio dostupan.

“Nekada smo se sastajali u Banjaluci, nekada u Sarajevu, ovisno o poslu koji smo obavljali, ali je uvijek bio na raspolaganju“, rekao je svjedok.

Šojićev branilac Dragiša Jokić uložio je i materijalne dokaze koji se odnose na podzakonske akte i pravilnike o radu u državnoj službi na nivou BiH.

Jokić je zatražio od Suda BiH da dozvoli optuženom Šojiću odlazak u Beograd od 25. do 30. augusta, zbog porodičnih obaveza, te je ponudio jamstvo, odnosno upis hipoteke na nekretninu u vrijednosti od 360.450 KM, što je Tužilaštvo BiH prihvatilo.

Sud BiH će o prijedlogu Odbrane naknadno donijeti odluku, a suđenje se nastavlja 20. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu