Ponedjeljak, 21 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Vrhovni sud FBiH. Foto: BIRN BiH

Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) je ovu odluku donijela u novembru 2022. godine.

Prvostepenom odlukom Čorlija je oglašen odgovornim da je, postupajući kao sudija izvjestilac u predmetu protiv optuženog Semira Rastodera, propustio da u vremenskom periodu od najmanje jedne godine i tri mjeseca preduzme procesne radnje zakazivanja i održavanja sjednice Vijeća povodom žalbi kantonalne tužiteljice i branitelja optuženog.

Rastoder je u predmetu, koji je po žalbi bio u Vrhovnom sudu FBiH, optužen zbog teških krivičnih djela protiv sigurnosti javnog prometa, odnosno saobraćajne nesreće u kojoj je smrtno stradala pješakinja Hava Šljivić-Dovadžija.

Sudija Čorlija je oglašen odgovornim i da je, postupajući kao predsjednik Vijeća u predmetu protiv optuženih Ljube i Bekrije Seferovića u kojem je, nakon održanog pretresa, donesena i javno objavljena presuda, propustio da izradi presudu, odnosno kasnio u izradi presude pet mjeseci te je propustio da o kašnjenju u izradi presude i razlozima prekoračenja roka za izradu presude blagovremeno obavijesti predsjednika Suda.

Ljubo i Bekrija Seferović su pravomoćno oslobođeni optužbi da su na Ilidži skrivili nesreću u kojoj je teško povrijeđen Dženan Memić, koji je kasnije preminuo.

Sudija Čorlija je odlukom Prvostepene disciplinske komisije počinio prekršaj “neopravdano kašnjenje u izradi odluka ili u drugim radnjama u vezi s obavljanjem dužnosti sudije ili bilo kakvo drugo ponovljeno nepoštivanje dužnosti sudija”, te mu je izrečena disciplinska mjera “smanjenje plate za deset posto na period od dva mjeseca”.

Kako se navodi u odluci Drugostepene komisije, Čorlija je blagovremeno izjavio žalbu, navodeći da odluku Prvostepene disciplinske komisije pobija u cijelosti te je predložio da se njegova žalba usvoji, a odluka Prvostepene disciplinske komisije ukine i predmet vrati na ponovno odlučivanje, ili da se njegova žalba usvoji i preinači odluka na način da se tuženi u cijelosti oslobodi odgovornosti ili da mu se izrekne blaža disciplinska mjera.

“U činjeničnom opisu disciplinskog prekršaja (…) pobijane odluke nije sadržan niti je i jednom riječju opisan subjektivni odnos tuženog u konkretnom disciplinskom postupanju, te je pogrešan zaključak Komisije da je tuženi u oba predmeta disciplinske tužbe postupao sa eventualnim umišljajem, s obzirom da ova odlučna činjenica – subjektivna komponenta sveukupnog prekršaja – nije ni navedena u činjeničnom opisu disciplinske tužbe”, tvrdio je, između ostalog, Čorlija tokom ulaganja žalbe na prvostepenu odluku.

Ured disciplinskog tužioca je u svom odgovoru na žalbu Čorlije naveo da su žalbeni navodi u cijelosti neosnovani i predložio da Drugostepena komisija odbije te potvrdi odluku Prvostepene disciplinske komisije.

Drugostepena komisija je zaključila da Čorlija u žalbi nije naveo niti jedan relevantan argument ili ponudio dokaz kojim bi osporio pravilnost utvrđenog činjeničnog stanja, već da se žalbom pokušavaju dovesti u pitanje zaključci koje je na temelju tako utvrđenog činjeničnog stanja izvela Prvostepena disciplinska komisija.

Ova odluka je na stranici VSTV-a objavljena sa inicijalima, u anonimiziranoj formi, ali Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) može potvrditi da je riječ o sudiji Čorliji zbog disciplinskih ročišta kojima su novinari BIRN-a BiH prisustvovali.

Najčitanije
Saznajte više
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Optuženi za terorizam negirao krivicu