Subota, 5 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Obilježavanje Dana sjećanja na žene stradale u ratu u BiH 2021. godine, Prijedor. Foto: Udruženje “Izvor”

Tokom kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ na glavnom trgu u Prijedoru će sutra, 8. decembra, biti obilježen i Dan sjećanja na žene stradale u ratu. Seida Karabašić iz Udruženja Prijedorčanki “Izvor“ kaže da je tokom rata na području ovog grada ubijeno 266 žena, među kojima i deset djevojčica. Dodaje da se još se traga za 84 žene i djevojčice.

“Ovo je naš apel da se radi na uspostavljanju mira. Još uvijek nisu zacijelile stare rane. Nismo pronašli i dostojanstveno ukopali sve kosti iz prethodnog rata“, kaže Karabašić.

Za majčinim posmrtnim ostacima Redžep Bratić traga više od trideset godina. Prema njegovom saznanju, zapaljena je u jednoj kući u Bešićima kod Kozarca sa još nekoliko civila.

“Srpske paravojne formacije opkolile su kuću. Jedna žena je izašla iz kuće i rekla im da u njoj nema više nikoga, nakon čega su oni zapalili kuću“, kaže Redžep za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Ismet Hopovac je u napadu pripadnika Vojske Republike Srpske na Zecove u julu 1992. godine izgubio sve bliže članove porodice. Njihova tijela je našao pred kućom.

“Ubijena mi je žena Hajra, mati Ajka, sinovi Ibrahim i Adis, koji su imali šest, odnosno osam godina, te brat Hajrudin. Ja sam posijedio za jednu noć. Ovdje niko ne dolazi, niti pita više za to“, kaže i dodaje da je, nakon svega, teško obolio.

BIRN BiH je ranije objavio da Fikret Bačić, kojem je ispred porodične kuće u selu Zecovi kod Prijedora ubijeno 29 članova porodice – majka, supruga i dvoje djece – i dalje traga za njihovim posmrtnim ostacima.

Branko Ćulibrk iz Centra za mlade “Kvart“ Prijedor, koji učestvuju u obilježavanju 8. decembra kao dana stradanja žena tokom rata, podsjeća da se još traga za oko 550 osoba sa područja Prijedora.

“Ovo je suočavanje s onim što se dešavalo, ne samo u Prijedoru, nego i u drugim gradovima u BiH. Kako će se mi sjećati i odnositi prema prošlosti, je način na koji ćemo gledati u budućnost“, kaže Ćulibrk za BIRN BiH.

Iz Inicijative “Mir sa ženskim licem“ kažu da su pokrenuli više akcija za memorijalizaciju stradanja žena i uključivanje žena u opću kulturu sjećanja, te da je obilježavanje 8. decembra samo jedna od aktivnosti.

Ovaj dan će sutra, osim u Prijedoru, biti obilježen u Bijeljini, Tuzli, Banjoj Luci, Sarajevu, Modriči, Bihaću, Mostaru, Bosanskom Grahovu, Zenici, Bratuncu i Višegradu.

“Prema podacima Bosanske knjige mrtvih, u ratu u BiH ubijena je 9.901 žena, što čini 10,31 posto od ukupnog broja stradalih u ratu i 25 procenata civilnih žrtava rata. Njihova imena se rijetko ili gotovo nikako ne nalaze na spomenicima i memorijalima, a sjećanje na njih čuvaju samo članovi porodice ili bliski prijatelji“, navodi se u saopćenju Inicijative “Mir sa ženskim licem“.

Inicijative za utvrđivanje Dana sjećanja na stradanje žena u ratu u BiH pokrenute su prema Parlamentu BiH u dva navrata – 2014. i 2016. godine. Prvi put Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Parlamenta je razmatrala i odbila incijativu, jer nije postignuta saglasnost o njenom prihvatanju. Kada je inicijativa pokrenuta drugi put, 2016. godine, organiziran je okrugli sto na kojem je ukazano na važnost ustanovljavanja Dana sjećanja na stradanje žena u ratu u BiH i dogovoreni koraci daljeg djelovanja. Do danas inicijativa nije dobila institucionalnu podršku.

“Inicijativa za utvrđivanje Dana sjećanja na stradanje žena u ratu zahtijeva minimum nematerijalne kompenzacije za sve izgubljene živote žena i djevojčica i sve druge patnje koje su žene preživjele. (…) Ona je samo jedan iskorak u pravcu sklanjanja žena sa margina kolektivnog sjećanja i u velikoj mjeri doprinosi pomirenju u BiH kroz brisanje podjela utemeljenih u ratnoj memorijalizaciji, ali i ostvarivanju ravnopravnosti spolova na širem društvenom nivou“, navodi se u odgovoru Inicijative “Mir sa ženskim licem“ za BIRN BiH.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima