Četvrtak, 24 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Zgrada Ambasade Ruske Federacije u Sarajevu. Foto: Ambasada Ruske Federacije u BiH

Ambasada Rusije u BiH je na svojim društvenim mrežama u ponedjeljak objavila reagovanje na navode zvaničnika pri NATO-u i Evropskoj uniji, ne dajući izvor sadržaja na koji se poziva. U njemu stoji kako svaki “pametni učenik može izvršiti kompjuterski napad”, navodeći kako ne sumnjaju da Centar za komunikacije NATO-a, Ambasada SAD-a ili Delegacija EU u Sarajevu “imaju stručnjaka koji će izvršiti napad na BiH, kao i da označe ovaj napad kao da je ‘proizveden u Rusiji’”.

Komentare koje citiraju u saopćenju izgovorili su sagovornici iz Centra i EU u posljednjoj emisiji TV Justice, koja je emitovana prošle sedmice.

Većina sagovornika je tokom razgovora za emisiju TV Justice govorila o tome kako, šest mjeseci od početka ruske invazije na Ukrajinu, postoji povećana zabrinutost unutar zemalja NATO-a i Evropske unije da bi se Bosna i Hercegovina mogla naći na meti ruskih cyber i drugih napada.

Jedan od sagovornika u BIRN-ovoj emisiji, direktor Strateškog komunikacijskog centra izvrsnosti NATO-a Janis Sarts, kazao je da niz trenutnih geopolitičkih okolnosti sugeriše da može postojati osnov za povećanu zabrinutost ruskog miješanja u Bosni i Hercegovini u nadolazećim sedmicama.

Ambasada Ruske Federacije u BiH, koja se nije odazvala na poziv BIRN-a BiH na razgovor za emisiju, zabrinutost zapadnih predstavnika nazvala je “još jednom porcijom antiruskih dezinformacija”. Ambasada se osvrnula na Sartsov komentar o ranijim miješanjima u demokratske izbore navodeći primjer američkih predsjedničkih izbora 2016. godine.

“(…) Oni pokušavaju iskoristiti postojeće slabosti kako bi stvorili nestabilnost u zemlji i u osnovi doveli u pitanje legitimnost i ishod izbora”, rekao je Sarts za BIRN BiH.

Ambasada Rusije u BiH piše kako se time priznaje postajanje slabih tačaka američkog izbornog sistema, optužujući SAD za antidemokratsko ponašanje i dodajući da “slabe tačke zahtijevaju odgovarajući tretman i ispravljanje, a nikako ne njegovanje da se iskoriste kao alibi za mitske ‘napade’”.

“Ustvari, sasvim je sve suprotno – SAD i njihovi saveznici troše ogromnu količinu novca da se umiješaju u izbore u Rusiji”, tvrdi Ambasada Rusije.

Iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u Sarajevu su u odgovoru BIRN-u BiH naveli kako je “izjava Ambasade Rusije apsurdan primjer dezinformisanja”.

“Ured OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) redovno vrši monitoring izbora u SAD-u, uključujući i naše posljednje predsjedničke i izbore za Kongres. Nasuprot tome, Rusija nije dozvolila ODIHR-u niti Parlamentarnoj skupštini OSCE-a da nadgledaju izbore za Dumu u septembru 2021. godine”, navodi se u odgovoru.

“Slobodni i pošteni izbori su stub demokratije. Oni omogućuju ljudima da sami odlučuju o svojim liderima i politikama za koje žele da ih njihove vlasti provode. Svaki put iznova, u zemljama širom svijeta, Kremlj je nastojao i nastoji da potkopa procese i institucije ključne za demokratiju. Sjedinjene Države, njeni saveznici i partneri surađuju s vlastima, uključujući i vlasti u BiH, na jačanju njihovih demokratskih sistema kako bi mogli zaštititi sebe i svoje građane od malignog ruskog utjecaja”, kažu iz Ambasade SAD-a.

Iz Delegacije EU je nakon komentara Ambasade Ruske Federacije rečeno za BIRN BiH kako, za razliku od Rusije, Evropska unija nema interes niti kapacitet da se uključi u cyber napade.

“Bilo je mnogo dokazanih incidenata cyber napada na zemlje članice EU koji su potekli iz Rusije i od povezanih hakerskih grupa. Tvrdnje Ambasade Rusije u BiH od 12. septembra su prosto dezinformacije. Brojne kredibilne institucije i projekti u Evropi, Sjevernoj Americi i širom svijeta, uključujući i vodeći projekt EU protiv dezinformacija – EU vs Disinfo, pažljivo su otkrili, analizirali i razotkrili dezinformacijske kampanje koje podržava Kremlj. EU i njeni partneri će nastaviti podržavati CIK u jačanju sigurnosti i integriteta izbora. Također, u skladu sa Strategijom kibernetičke sigurnosti EU i Strateškim kompasom, Evropska unija je posvećena pomoći u izgradnji cyber sigurnosti na Zapadnom Balkanu, koristeći sve raspoložive alate EU”, navode iz Delegacije.

Šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler je u emisiji kazao kako vlasti u BiH moraju biti oprezne i spremne zbog velikih cyber napada u zemljama regiona.

“Uvjeravam vas da ćemo tokom ovih izbora najvjerovatnije vidjeti pokušaje u tvoj sferi”, rekao je ranije Sattler.

Na upit BIRN-a BiH, iz Strateškog komunikacijskog centra izvrsnosti NATO-a su kratko odgovorili o navodima iz Ambasade Rusije.

“Kao i obično – ta izjava se najvjerovatnije može smatrati jednako ozbiljnom kao i ruska uvjeravanja da neće započeti rat u Ukrajini”, rečeno je iz Centra.

* Ovaj članak je dopunjen odgovorom Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u BiH i Strateškog komunikacijskog centra izvrsnosti NATO-a.

Najčitanije
Saznajte više
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Četiri mjeseca unazad na društvenim mrežama šire se poruke podrške Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, kojeg se predstavlja žrtvom visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini i njegovih odluka. Dok se novac koji je trebao biti uložen za promoviranje ovog entiteta koristi za promociju pojedinca, u BiH ne postoji zakonska norma kojom bi se to sankcioniralo, upozoravaju stručnjaci.
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Optužnica protiv osumnjičenih Ranka Debevca, Osmana Mehmedagića i Milisava Pijuka za zloupotrebu položaja i ovlaštenja vraćena je na ponovno odlučivanje sudiji za prethodni postupak Suda Bosne i Hercegovine.