Četvrtak, 20 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Vijeća ministara su naveli kako je cilj usvajanja ovog prijedloga zakona uspostava pouzdanog, pravovremenog i potpunog mehanizma za implementaciju sankcijskih mjera.

Iz Ministarstva sigurnosti BiH u saopštenju su pojasnili da se ovim zakonom uspostavlja jasan i funkcionalan pravni okvir za provedbu mjera ograničavanja raspolaganja imovinom, uključujući jasno definirane nadležnosti institucija, mehanizme nadzora, obavezujuće procedure postupanja, kao i odgovarajuće sankcije u slučaju nepoštivanja propisanih mjera.

Zakon je, kako pojašnjavaju iz ministarstva, obaveza BiH zbog članstva u Ujedinjenim nacijama i obaveze provođenja rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a, koje nalažu državama članicama primjenu mjera organičavanja raspolaganja imovinom prema osobama i entitetima povezanim s terorizmom, finansiranjem terorizma i širenjem oružja za masovno uništenje.

Ivana Veselčić, pomoćnica ministra sigurnosti BiH i šefica Delegacije BiH pri Komitetu eksperata Vijeća Evrope za evaluaciju borbe protiv pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti (Moneyval), kaže da se usvajanjem Nacrta zakona o ograničavanju raspolaganja imovinom BiH pravi važan korak u jačanju svog sigurnosnog i finansijskog sistema te ispunjavanju ključnih međunarodnih obaveza.

“Ovim zakonom uspostavlja se jasan i učinkovit pravni okvir za provedbu ciljanih financijskih sankcija, čime BiH odgovara na jednu od nekoliko ključnih preporuka Moneyvala”, kazala je Veselčić.

Usvajanje ovog zakona na Parlamentarnoj skupštini BiH očekuje se u aprilu.

“Važno je da Parlamentarna skupština BiH usvoji ovaj zakon do travnja 2026. godine, kako bi Bosna i Hercegovina eventualno izbjegla pokretanje ICRG procesa FATF-a i moguće stavljanje na tzv. sivu listu, što bi imalo ozbiljne reputacijske i financijske posljedice za državu”, pojasnila je Veselčić.

Detektor je ranije pisao da je potrebno usvojiti dva zakona kako se BiH ne bi našla na sivoj listi Grupe za finansijsku akciju (FATF), što može utjecati na isplate EU fondova, uključujući milione planirane kroz Plan rasta.

Ranije je za Detektor ministar pravde BiH Davor Bunoza rekao da ministarstvo posljednje dvije godine ulaže napore da s radnom grupom završi Zakon o oduzimanju i upravljanju nezakonito stečenom imovinom.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Za preživjele je Vučićevo insistiranje da se Mladić pusti kući provokacija
    I dok predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić govori da “Zapad drži starca na samrti iza rešetaka” i pita zašto Ratko Mladić ne bi posljednje dane proveo kod kuće, iz Pokreta “Majke enklave Srebrenica i Žepa” ovu izjavu smatraju provokacijom.
    Premijerno prikazan film “Fahrudin” na Sarajevo Film Festivalu
    Film o dječaku Fahrudinu Muminoviću, koji je preživio strijeljanje i ostao bez oca tokom masovne egzekucije u Orahovcu u julu 1995. te nastavio živjeti s traumom genocida, premijerno je prikazan na Sarajevo Film Festivalu (SFF).
    Mevlid Jašarević: Tužilaštvo uložilo materijalne dokaze