Četvrtak, 23 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kako je za Detektor potvrdila glasnogovornica Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona Ilijana Miloš, Pašića su uhapsili policajci Policijske uprave Mostar, a u saradnji sa Policijskom upravom Centar Sarajevo.

“Njima će biti predat na daljnju nadležnost i postupanje”, kazala je Miloš.

U posljednjih nekoliko dana na društvenim mrežama dijeljen je video verbalnog napada na novinarku “Stava” i “Faktora”, koje su njene kolege i medijski stručnjaci okarakterizirali kao napad na “ženu, muslimanku i novinarku” te kao “seksualizirano uznemiravanje”.

Iz Tužilaštva Kantona Sarajevo u utorak je saopćeno da je “novinarka R.A. podnijela krivičnu prijavu Policijskoj upravi Centar”, da je dežurna tužiteljica odmah obaviještena i da je djelo okvalifikovano kao ugrožavanje sigurnosti i psihičko nasilje.

Ranije su zamjenica Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Duška Jurišić, Upravni odbor Udruženja “BH novinari” i Linije za pomoć novinarima izdali saopćenje u kojem zahtijevaju reakciju vlasti, prvenstveno Tužilaštva Kantona Sarajevo.

Video je u međuvremenu uklonjen, ali je ubrzo zatim postavljen novi sa sličnim sadržajem.

Najčitanije
Saznajte više
Centralna izborna komisija BiH saopćila da nije nadležna za zahtev o provođenju presude protiv Dodika
Nakon dopisa sutkinje Sene Uzunović, koja je tražila provođenje dijela presude protiv Milorada Dodika, Centralna izborna komisija (CIK) je saopćila da nije nadležna.
Ana Trišić-Babić od sutra vršiteljica dužnosti predsjednice Republike Srpske
Ana Trišić-Babić će od sutra obavljati funkciju vršiteljice dužnosti predsjednice Republike Srpske, objavljeno je u Službenom glasniku Republike Srpske.
Potraga za nestalima iz Sjeverina traje 33 godine