Ponedjeljak, 20 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Tužilaštva su saopćili da se osobe terete za zloupotrebu položaja, teške slučajeve izazivanja opće opasnosti, onečišćenje okoliša i nesavjestan rad u službi, te da se provode istražne radnje, s posebnim akcentom na moguću odgovornost i ulogu ljudskog faktora, kao i postupanje inspekcijskih službi i poslovanje firme “Sani” iz Jablanice.

U saopćenju je navedeno da je iz Ministarstva poljoprivrede HNK-a izuzeta poslovna dokumentacija firme “Sani”, u čijem sastavu je bio kamenolom iznad Donje Jablanice, kao i druga poslovna dokumentacija koja je vještačena. Tužioci su naložili i 3D skeniranje terena iz zraka na širem području Donje Jablanice kako bi utvrdili količinu i zapremine pokrenute zemlje te uticaja na tragediju.

“Ovaj snimak se koristio za daljnja vještačenja po vještaku geološke struke”, navodi se u saopćenju.

Tužilaštvu je dostavljena dokumentacija o događaju, koja sadrži niz zapisnika, fotodokumentaciju, saslušanja svjedoka.

“Obavljena su brojna vještačenja i to po vještacima rudarske, geodetske, geološke i financijske struke, prikupljeni su podaci od Federalnog hidrometeorološkog zavoda, kao i podaci od drugih institucija i službi za kojima se ukazala potreba, te je saslušan određen broj osoba u svojstvu svjedoka”, navodi se u saopćenju.

Iz Tužilaštva navode da je istraga u završnoj fazi, te da se očekuje završetak u skorije vrijeme.

“Da li će doći do podizanja optužnice ovisit će o analizi rezultata provjera, nalazima vještaka i dokazima koji su prikupljeni, kao i iskazima saslušanih svjedoka i osumnjičenika, a koji će predstavljati osnovanu sumnju za počinjenje navedenih kaznenih djela”, navode u saopćenju.

Istraga je pokrenuta u oktobru prošle godine, ali još uvijek nije podignuta optužnica, zbog čega su porodice nastradalih kritikovale tužioce, a do sada su organizovani i protesti kojima je traženo da se utvrdi odgovornost za smrti i povrede u Jablanici.

Najčitanije
Saznajte više
Sarajevski Kantonalni sud raspisao tender za audio-video usluge, ali snimci ostaju nedostupni
Kantonalni sud u Sarajevu raspisao je tender za nabavku usluge audio-video snimanja, ali uprkos tome snimci sudskih postupaka zasad neće biti dostupni medijima i javnosti, dok novinari i advokati ocjenjuju da se na taj način ne doprinosi transparentnosti rada pravosuđa.
Kolektivna dženaza za pet žrtava zločina u Prijedoru
U Memorijalnom centru Kamičani u Kozarcu u ponedjeljak će se klanjati kolektivna dženaza za pet žrtava s područja Prijedora.
EU pozdravlja Zakon o VSTV-u, ali predlaže uređenja kroz amandmane
Pravilnikom ojačana uloga šefa Kabineta VSTV-a
Tulumović i ostali: Bez pogodovanja u javnoj nabaci linearnog akceleratora