Ponedjeljak, 22 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Nakon obnovljenog suđenja, trojici optuženih izrečene su manje kazne zatvora u odnosu na presudu koju je ukinuo Kantonalni sud u Sarajevu. Zukić, Bibić, Karavdić, kao i Senad Trako i Ramiz Karavdić oslobođeni su većeg dijela optužbi, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela.

Sudija Belma Čano-Sejfović kazala je da za većinu oslobađajućeg dijela presude dokazi nisu zadovoljili standard izvan razumne sumnje.

“Sud nije našao dokazanim da su se djela odigrala na način opisan u optužnici, prije svega kad je u pitanju udruživanje radi činjenja krivičnih djela”, kazala je Čano-Sejfović.

Ona je kazala da je na osnovu dokaza utvrđena krivica Zukića po jednoj tački optužnice. Proglašen je krivim da je 2016., kada je obavljao visoke funkcije u Stranci demokratske akcije i bio federalni zastupnik, kontaktirao Džananovića, tada izvršnog direktora u “Elektroprivredi BiH”, radi zapošljavanja jedne osobe.

“S obzirom da se radi o jednoj radnji, Sud se kretao prema zakonskom minimumu”, kazala je sudija obrazlažući izrečenu kaznu Zukiću.

Džananović je oslobođen optužbe za ovo zapošljavanje, kao i po većem broju drugih tačaka optužnice koje ga terete za zloupotrebu položaja. Čano-Sejfović je kazala da u tim slučajevima nije dokazano biće krivičnog djela.

Safet Bibić proglašen je krivim u svojstvu glavnog tehničara na ORL klinici i član upravnih i nadzornih odbora u više preduzeća za nezakonito posredovanje i primanje nagrade po tri tačke optužnice. Presudom je naloženo oduzimanje nezakonito stečene koristi u iznosu od 46.000 maraka.

Za ista djela po tri tačke optužnice osuđen je i Ramiz Karavdić, penzionisani poštar, od koga je takođe naloženo oduzimanje nezakonito stečene koristi.

“Sud je izrekao kaznu cijeneći godine života i zdravstveno stanje optuženog”, kazala je sudija.

Suđenje petorici optuženih obnovljeno je nakon što je Kantonalni sud ukinuo prvostepenu presudu iz jula 2022. kojom su Zukić, Bibić, Džananović, Karavdić i Trako bili proglašeni krivim za primanje dara i nezakonito posredovanje. Ranijom presudom Zukić i Džananović su bili osuđeni na po tri godine zatvora, Bibić na šest, Karavdić na dvije, a Trako na godinu i po.

Na novu presudu dozvoljena je žalba Kantonalnom sudu u Sarajevu.

Najčitanije
Saznajte više
Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio Prijedlog zakona o VSTV-u u prvom čitanju
Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojili su u prvom čitanju Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, dok Zakon o sudu BiH, koji je predložila opozicija iz Republike Srpske, kao jedan od 14 prioriteta za članstvo BiH u Evropskoj uniji, nije dobio podršku.
Tužilaštvo neće provoditi istragu protiv službenika SIPA-e koji su pokušali privesti Dodika
Državno tužilaštvo donijelo je naredbu o neprovođenju istrage protiv sedam službenika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) koji su u aprilu, po ranijem nalogu Suda i Tužilaštva BiH, pokušali privesti tadašnjeg predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, potvrđeno je za Detektor.
Ališpago ima nove branioce, suđenje još nije zakazano