Nedjelja, 26 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Prije mjesec dana, kada se Milorad Dodik, osumnjičeni za krivično djelo “napad na ustavni poredak”, dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo BiH u pratnji advokata kako bi bio ispitan, nakon čega mu je ukinut pritvor na ročištu bez javnosti, Ured disciplinskog tužioca formirao je predmet za razmatranje navoda o održanom ročištu u sudskom, odnosno tužilačkom predmetu.

“Ured disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH nije donio odluku”, odgovoreno je Detektoru iz ove institucije mjesec dana nakon održanog ročišta.

Ranije su naveli da će, nakon brojnih reakcija i kritika Državnom tužilaštvu i sudu zbog puštanja Dodika te zahtjeva da se ispita disciplinska odgovornost tužiteljice i sutkinje, u dijelu svojih nadležnosti razmotriti ove navode.

Na ročištu na kojem mu je ukinut pritvor, Dodiku su određene mjere zabrane obaveznog javljanja državnom organu.

Dodiku je u martu 2025. godine određen jednomjesečni pritvor jer se nije odazvao pozivu na saslušanje.

Pritvor je tada određen i Nenadu Stevandiću, predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske, i Radovanu Viškoviću, premijeru RS-a.

Na isti način kao i Dodiku, pritvor im je ukinut, te su im određene mjere zabrane povremenog javljanja jednom u 14 dana.

Javnost je o ovom ročištu bila obaviještena tek nekoliko minuta prije njegovog održavanja.

Sanin Bogunić, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, na zadnjoj sjednici ove institucije kazao je da je prije mjesec dana dobio informaciju o mogućnosti predaje Milorada Dodika, ali da nije učestvovao u dogovaranju uslova.

Milorad Dodik još uvijek obavlja funkciju predsjednika Republike Srpske do odluke Centralne izborne komisije o oduzimanju mandata nakon presude kojom mu je na šest godina zabranjeno obavljanje političkih funkcija zbog neizvršavanje odluka visokog predstavnika.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Obilježavanje godišnjice zločina u Zecovima i Briševu kod Prijedora
    Porodice žrtava iz prijedorskih sela Zecovi i Briševo obilježavaju 34. godišnjicu zločina sjećanjem na ubijene civile bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.
    Nakon požara na mostarskoj deponiji: (Ne)činjenje institucija
    Mjesec dana nakon požara na mostarskoj deponiji Uborak, nadležne institucije priznale su u odgovoru na zastupničko pitanje da nemaju podatke o tome šta je i u kojim količinama gorjelo, kao ni rezultate ispitivanja zraka, tla i voda, ili procjenu posljedica po zdravlje građana.
    Odbijena disciplinska tužba protiv sudije iz Bijeljine