Aplikacija “Temu” jedna je od svjetski najpopularnijih online trgovina, a iza nje stoji kineska kompanija PDD Holding. Riječ je o kompaniji koja se i ranije okušala u kreiranju online trgovina, a prva koju su kreirali naziva “Pinduoduo” suspendovana je kada je otkriveno da neke njene verzije sadrže zlonamjerni softver, korišten za špijuniranje korisnika.
Iako “Temu” danas ima certifikate o sigurnosti, koje izdaje globalna organizacija za sigurnost DEKRA, neuspjeh prve aplikacije izazvao je sumnje u nekoliko zemalja. Tačnije, navodi se da aplikacija ima sumnjivu sigurnosnu politiku, da ekstremno jeftini artikli ne prolaze nikakve sigurnosne provjere, a pojedini korisnici i analitičari tvrde da aplikacija te proizvode nudi samo kako bi privukla što veći broj korisnika.
Dok “Temu” tvrdi da takve cijene mogu ponuditi jer korisnike direktno povezuju sa proizvođačima u Kini, Južna Koreja, Evropska unija i Švicarska pokrenule su nezavisne istrage u kojima su otkrivene visoke koncentracije toksičnih tvari u proizvodima koji se prodaju putem ove aplikacije.
Južnokorejske vlasti krajem 2024. testirale su 26 komada dječije zimske odjeće i otkrili da neke od njih sadrže toksične supstance, poput ftalatnih plastifikatora, olova i kadmija. Specifično jedna dječija jakna koja je analizirana sadržavala je 622 puta veću količinu ftalata od dozvoljene.
Slične nalaze otkrio je i evropski komesar za pravosuđe Michael McGrath, nakon što je u izvještaju Evropskog parlamenta otkriveno da su na online platformama prodavani opasni proizvodi koji nisu usklađeni sa sigurnosnim regulativama. U izvještaju se navodi da su pronašli dječije kapute koji sadrže toksične hemikalije, sunčane naočale bez UV filtera, kao i kozmetiku koja sadrži zabrinjavajuću hemikaliju Lilial, koja je zabranjena u EU zbog sumnji da utiče negativno na plodnost i razvoj fetusa.
“Šokiran sam nalazima i mislim da imamo dužnost zaštititi evropske potrošače. Odlučan sam da pojačamo provedbu zakona o sigurnosti proizvoda i pravila o zaštiti potrošača”, kazao je McGrath medijima.
Osim proizvoda koji sadrže štetne tvari, poseban razlog za međunarodnu zabrinutost izazivaju i nejasnoće o tome kako Temu koristi podatke svojih korisnika. U Engleskoj i Francuskoj je početkom 2024. ustanovljeno da je “Temu” pokrenuo kampanju u kojoj su za vaučere od 100 eura od korisnika tražili da im omoguće doživotno korištenje njihovih podataka za oglašavanje i promociju u bilo kojem mediju.
Uslovi za ove kampanje podrazumijevali su da korisnici aplikaciji dozvoljavaju korištenje “fotografija, imena, glasa, mišljenja, izjava, biografskih podataka, rodnog mjesta i države u reklamne svrhe”, izvijestio je britanski The Independent, nakon čega je “Temu” promijenio uslove ove kampanje.
Slično su tvrdili i korisnici “Temua” iz Srbije, koji su navodili da aplikacija koristi njihove objave sa društvenih mreža za svoje marketinške kampanje.
Zabrinutost zbog zloupotrebe podataka izrazile su i vlasti nekoliko saveznih američkih država, koje navode da aplikacija podatke svojih korisnika dijeli sa kineskom vladom. Savezne države Arkansas, Illinois, New York, Kentucky i Nebraska podnijeli su tužbe zbog ovih navoda protiv “Temua” i kompanije PDD Holding.
Neki od primjera zloupotreba koji su navedeni u ovim tužbama jesu da “Temu” koristi zloćudne softvere kako bi dobio nedozvoljen pristup svim podacima na uređajima korisnika, kako pristup takvim podacima može dobiti kineska komunistička partija zahvaljujući kineskim zakonima koji im to dopuštaju. Dodaju i da aplikacija koristi lažno predstavljanje proizvoda, ali i da prodaju proizvode, lažno tvrdeći da su iz neke od američkih država.
“Ove štete za privatnost i sigurnost pogoršane su i zato što je aplikacija ‘Temu’ namjerno dizajnirana kako bi izbjegla otkrivanje… i zato što tuženi, prema vlastitom priznanju, imaju dio svojih operacija u Kini, gdje zakoni o cyber sigurnosti dopuštaju vladi neograničen pristup podacima kad god to želi”, napisali su državni tužioci Kentuckyja, države koja je podnijela posljednju tužbu.
Američka kompanija za dubinsko istraživanje tržišta “Grizzly Bears” je još 2023. godine utvrdila da je “Temu” jako opasan zlonamjerni i špijunski softver, koji sadrži brojne skrivene funkcije koje aplikaciji dozvoljavaju izvlačenje podataka iz uređaja korisnika. U istraživanju je objašnjeno i da je u kreiranju “Temua” učestvovalo stotinu inženjera koji su kreirali ranije suspendovani Pinduoduo.
“Predstavljamo dokaze da je ‘Temu’ najopasniji paket zlonamjernog softvera ili špijunskog softvera, koji je trenutno jako rasprostranjen”, naveli su istraživači ove kompanije koji su analizirali kod aplikacije.
Iz “Temua” su odbacili ove optužbe, navodeći da su njihove prakse zaštite podataka u skladu sa standardima industrije i da podatke svojih korisnika ne prodaju trećim stranama.
U regiji do sada nisu zabilježene zvanične istrage niti tužbe protiv “Temua”, kao što je to slučaj u ostatku svijeta. Objavljena su upozorenja policije iz Srbije na pojavu lažnih verzija aplikacije “Temu”, koje se koriste za krađu podataka korisnika o platnim karticama i drugim ličnim podacima. Slično upozorenje stiglo je i od policije iz Republike Srpske, iz koje su naveli da postoje verzije aplikacije koje korisnike navode na lažne web stranice.
Dok u BiH još uvijek nema zvaničnih istraga o eventualnim prevarama putem ove popularne aplikacije, oprez pri svim interakcijama na internetu, posebno u onim koje uključuju finansijske transakcije, preporučuju svi eksperti, čak i “Temu”.