Perduv je zbog višegodišnje, kontinuirane diskriminacije tužio Republiku Srpsku odnosno Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) RS-a.
Osnovni sud je u Perduvovom slučaju potvrdio da je Republika Srpska putem MUP-a prema tužiocu vršila neposrednu, višestruku i produženu diskriminaciju i torturu. U presudi se navodi da je povrijeđeno pravo tužioca na jednako postupanje, što je dovelo do “povrede prava na slobodu, slobodu kretanja i njegovu ravnopravnost sa drugim građanima”.
Perduv za Detektor kaže da je zadovoljan presudum jer je ona potvrda svega onoga što se dešavalo u posljednjih nekoliko godina.
“Ova presuda je za mene veliki uspjeh i pobjeda, zadovoljenje pravde na neki način. Presuda je i moralna satisfakcija za sve ono ružno i mučno što sam doživio na svojoj koži. A doživio sam mnogo toga, ne ponovilo se nikada više”, rekao je Perduv.
Dodao je i da pravda u potpunosti nije zadovoljena jer glavni problem, a to je ono zbog čega se sve posljedično i dešavalo – ubistvo Davida Dragičevića – još nije riješen.
Advokatica Jovana Kisin Zagajac, koja je zastupala Perduva, kaže da je značaj prvostepene presude u ovom predmetu ne samo u potvrdi da su ljudska prava Ozrena Perduva povrijeđena prilikom dugogodišnjeg sistemskog zastrašivanja koje je država provodila preko MUP-a RS-a već i u tome što su prvi put u redovnom parničnom postupku pred Osnovnim sudom u Banjaluci direktno primijenjeni standardi Evropske konvencije o ljudskim pravima.
“Ne bi nama bilo mrsko ni pravdu tražiti po Strasbourgu, ali zaista ohrabruje kada se povreda osnovnih ljudskih prava kroz torturu i diskriminaciju prepozna i pred redovnim prvostepenim sudom. Takvo prepoznavanje smatramo iskorakom u institucionalnoj borbi zaštite ljudskih prava”, navela je Kisin Zagajac.
Sud je, prema njenim riječima, u izreci presude zadržao sve termine i standarde prethodno istaknute u tužbenom zahtjevu jer su riječi mnogo važnije od tražene naknade.
“Ipak u dijelu dosuđene naknade moramo istaći da nismo u potpunosti zadovoljni jer je Sud dosudio nekih 50 posto od tražene visine naknade nematerijalne štete, a koja je, zbog težine i dugotrajnosti torture, morala biti veća, što je uostalom i vještačenje potvrdilo. U tom dijelu ima elemenata da nastavimo u žalbenom dijelu postupka”, rekla je Kisin Zagajac za Detektor.
Perduv je, svjedočeći u maju tokom postupka, kazao kako je duži vremenski period u kontinuitetu zbog postupaka pripadnika MUP-a osjećao strah, nelagodu, neizvjesnost i poniženje. Svjedočio je kako je zbog učešća u aktivnostima grupe građana “Pravda za Davida”, traženju istine i odgovornosti za ubice Davida Dragičevića, više puta neosnovano hapšen, pozivan na informativne razgovore, kao i da je dobio nekoliko desetina prekršajnih prijava, koje su odbačene na sudovima kao neosnovane i nezakonite.
David Dragičević ubijen je u Banjaluci u martu 2018. godine. Odgovorni za njegovo ubistvo nikada nisu procesuirani a istraga Tužilaštva BiH, koje je preuzelo slučaj od banjalučkog Okružnog tužilaštva, godinama tapka u mjestu.
Presuda u korist aktiviste Ozrena Perduva četvrta je u nizu u korist aktivista koji su zbog diskriminacije tužili Republiku Srpsku. Ranije su presude u svoju korist dobile aktivistkinje Sofija Grmuša i Aleksandra Vranješ, kao i roditelji ubijenog Davida Dragičevića – Davor Dragičević i Suzana Radanović.