Ponedjeljak, 7 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Jusuf Arifagić, predsjednik Udruženja logoraša Kozarac, pojašnjava da će bivši logoraši i preživjeli članovi porodica posjetiti logor “Trnopolje“ te prigodnim obraćanjem i polaganjem cvijeća odati počast žrtvama.

“Nešto smo uspjeli uraditi u logoru ‘Trnopolje’ i u logoru ‘Keraterm’, staviti spomen-ploču, ali sva ta mjesta do dan-danas nisu adekvatno obilježena. Ne postoji nikakva infrastruktura koja bi na neki način putniku svjedočila o razmjerama zločina i stradanja“, kaže Arigafić.

On navodi da BiH nikada nije smogla snage da donese zakon o logorašima koji bi zaštitio njihovo dostojanstvo te dodaje da je stanje povratnika u Republiku Srpsku poražavajuće, kao i da je njihov najveći neprijatelj vrijeme.

Kroz “Trnopolje” je prošlo preko 23 hiljade logoraša, kaže Seid Omerović, predsjednik Saveza logoraša Bosne i Hercegovine te dodaje da ovaj logor ima svoju povezanost i kontinuitet sa ostalim logorima na području Prijedora.

Omerović navodi da ne postoji napredak u dijelu koji se odnosi na zakonsko regulisanje prava i statusa logoraša, te je prema postojećim zakonskim rješenjima samo oko pet posto logoraša obuhvaćeno Zakonom o zaštiti civilnih žrtava rata, odnosno Zakonom o zaštiti žrtava torture na području Republike Srpske te Brčko distrikta.

“Sve aktivnosti koje provodi Savez logoraša, zajedno sa logorašima na području cijele BiH, ostaju formalno-pravno nevidljive iz razloga što sedam statusa i adekvatnog zakona. U tom smislu i ovo obilježavanje u ‘Trnopolju’ će biti jedno od 54 obilježavanja, koliko Savez logoraša u BiH sa svojim članovima i partnerima obilježi svake godine“, kaže on.

Za zločine počinjene u Prijedoru Haški tribunal je osudio 17 osoba na 276 godina zatvora. Pored Radovana Karadžića, bivšeg predsjednika Republike Srpske i Ratka Mladića, bivšeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske – osuđenih na doživotne kazne – između ostalog za zločin protiv čovječnosti na području Prijedora, najviša pravosnažna kazna – 40 godina – izrečena je Milomiru Stakiću, bivšem predsjedniku opštine i prijedorskog Kriznog štaba. Vijeće Haškog tribunala je zaključilo da je Stakić imao važnu ulogu u etničkom čišćenju grada i formiranju logora.

U Sudu BiH za zločine nad bošnjačkim i hrvatskim stanovništvom Prijedora osuđeno je 28 osoba na više od 430 godina zatvora.

“Poznat je po zločinima koji su se dešavali tu, konkretno u okruženju logora, u kukuruzištima, između ostalog, i zločinima koji su se dešavali na obližnjim ulicama, u krugu društvenog doma u Trnopolju“, kaže Omerović.

Tvrdi da bivši logoraši od perioda završetka rata insistiraju na istini i pravdi te pokušavaju dati svoj doprinos u izgradnji države na iskrenim demokratskim principima te na odgovornosti onih koji su počinili zločine.

“Logoraši ne odustaju od stalnog podsjećanja i od izvlačenja određenih zaključaka, a u tom smislu jedan od bitnih zaključaka na nivou naše države, bilo Federacije, Republike Srpske ili Brčko distrikta, jeste adekvatno zakonsko regulisanje, priznavanje statusa logorašima i priznavanje istine i pravde za preko 657 logora i mjesta zatočenja“, zaključuje Omerović.

Prema BIRN-ovoj Bazi sudski utvrđenih činjenica, srpske vlasti su 1992. u općini Prijedor držale civile pretežno hrvatske i bošnjačke nacionalnosti zatočene u 58 zatočeničkih i sabirnih centara, a pet od njih smatrali su se centrima za duže zatočenje – “Keraterm”, “Trnopolje”, “Omarska”, policijska stanica u Prijedoru i komandno mjesto u Miskoj Glavi.

Poslije napada bosanskih Srba na Kozarac krajem maja 1992. godine, stanovnici tog mjesta, uglavnom žene i djeca, sa samo nekoliko vojno sposobnih muškaraca, dovedeni su u “Trnopolje”, koji je funkcionisao do kraja septembra 1992., premda su neki ljudi u njemu ostali i duže.

Osim Saveza logoraša BiH i Udruženja logoraša Kozarac, organizator obilježavanja je i Regionalni savez logoraša regije Banje Luka.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima