Srijeda, 21 maja 2025.

Perduv, aktivista neformalne grupe “Pravda za Davida”, tužio je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) zbog kontinuirane, višegodišnje diskriminacije, od decembra 2018. do sredine 2021. godine, te zatražio naknadu nematerijalne štete.

Perduv je, svjedočeći pred Sudom, kazao kako je duži vremenski period u kontinuitetu zbog postupaka pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova osjećao strah, nelagodu, neizvjesnost i poniženje. Neke od tih osjećaja ima i danas. Svjedočio je kako je zbog učešća u aktivnostima grupe građana “Pravda za Davida”, traženju istine i odgovornosti za ubice Davida Dragičevića, više puta neosnovano hapšen, pozivan na informativne razgovore, kao i da je dobio nekoliko desetina prekršajnih prijava.

Svjedočio je kako nikad prije 25. decembra 2018. godine nije bio u policijskoj stanici ni sudu a ni imao problema sa zakonom.

“Bio sam na radnom mjestu i majka me je zvala i rekla da je policija došla kući i da su me tražili. Onda su me zvali iz policije i rekli da siđem ispred posla, da su došli po mene. Ja nisam znao razlog i zaista sam osjetio strah. Kada sam sjeo u policijski auto, pitao sam šta je razlog postupanja, ali su mi rekli da ću sve saznati u stanici. Da je neko sa strane gledao, pomislio bi da se radi o nekom teškom kriminalcu. Odveli su me u podrum policijske stanice, slikali. Tad mi je rečeno da se teretim za ugrožavanje sigurnosti tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Dragana Lukača. Nakon ispitivanja ostao sam deset sati u kancelariji”, kazao je Perduv.

Rekao je i kako je naredno privođenje, iz porodične kuće, uslijedilo već 30. decembra, pa 2. januara. Uhapšen je i prilikom održavanja konferencije za medije na Trgu Krajine 7. jula 2020. godine, pod optužbama da je prekršio Zakon o javnom okupljanju. Sve optužbe, kao i brojne prekršajne prijave zbog sjedenja i stajanja na javnim površinama, kasnije su oborene na sudu.

“Sve to imalo je uticaja na moj poslovni, društveni i porodični život, kao i na moje zdravlje”, kazao je Perduv.

Perduv je rekao i kako je u kontinuitetu, duži vremenski period, i on, ali i drugi članovi “Pravde za Davida”, targetiran i optuživan za izdaju i rušenje Republike Srpske preko javnog RTV servisa a od strane najviših zvaničnika RS-a. Kazao je i kako je njegov jedini motiv pojavljivanja na Trgu Krajine u martu 2018. godine namjera da porodici Dragičević pomogne u otkrivanju istine u slučaju ubistva Davida Dragičevića.

David Dragičević je ubijen u martu 2018. godine. To ubistvo nikada nije riješeno. Istraga bez ikakvih rezultata i dalje traje. Istragu godinama vodi Tužilaštvo Bosne i Hercegovine.

Optužba je na glavno ročište izvela pet svjedoka.

Merlina Ivić svjedočila je kako je Perduv u više desetina navrata bio meta policajaca, na način da su samo njega legitimisali, izdvajali iz mirne grupe građana i zabranjivali korištenje javnih površina u gradu.

“Svi smo bili zajedno i Ozren se ničim nije izdvajao niti se drugačije ponašao. Policijski službenici su mu direktno prilazili. Sa Ozrenom je prosto bilo nemoguće prošetati gradom nevezano za bilo kakve aktivnosti ‘Pravde za Davida’ a da ne priđu policijski službenici”, rekla je Ivić.

Novinarka Vanja Stokić svjedočila je kako je bila prisutna kada su policajci, bez očigledne potrebe, iz grupe ljudi koja je hodala Gospodskom ulicom izvukli Perduva i odgurali ga u jedan od bočnih haustora.

“Oni su prišli Perduvu i fizički ga izvukli iz grupe. Počeli su da ga vuku prema haustoru koji se nalazi s bočne strane Gospodske ulice. Cijela situacija je izgledala zastrašujuće. Policajci su pokušali da me spriječe da snimam, gurali su kameru, gurali su mene. Tražili su da se udaljim, ja sam odbila i ostala sam. Oni su pustili Ozrena, koji je bio vidno uplašen i stalno se osvrtao, da vidi gdje su policajci i gdje sam ja, jer se osjećao sigurnije u prisustvu medija”, kazala je Stokić.

Svjedokinja Aida Savić je navela kako je u jednom slučaju prisustvovala diskriminaciji Ozrena Perduva od strane policajaca. Ona je ispričala da je sa Perduvom bila kod klupe u parku sa još jednom osobom a da su policajci isprave zahtijevali samo od njega.

“Nismo stigli ni sjesti kada su nam iz dvorišta hrama prišla dva policajca. Tražili su nam lične karte, ali nas dvije nisu zapisali. Pitala sam šta je problem i rekli su da je na tom mjestu zabranjeno okupljanje”, kazala je.

Miljan Kovač svjedočio je hapšenju Perduva prilikom konferencije za novinare u julu 2020. godine.

“Meta policajaca, koji su nam prišli čim je počelo obraćanje novinarima, bio je Perduv iako on nije ni učestvovao na konferenciji”, rekao je Kovač.

”Jedan policajac je tada iz čista mira rekao Ozrenu da je lišen slobode i stavili su mu lisice”, dodao je on.

Sofija Grmuša je svjedočila kako je Perduv bio maltretiran od strane policije.

“Proganjan je svakodnevno, doživljavao stres, traume, javno targetiranje”, kazala je Grmuša.

Predstavnik Pravobranilaštva Republike Srpske, koje zastupa MUP RS-a, nije imao pitanja ni za svjedoke ni za Perduva.

Ranije su zbog diskriminacije presude protiv MUP-a RS-a u svoju korist dobili Davor Dragičević, otac Davida Dragičevića, i aktivistkinje Sofija Grmuša i Aleksandra Vranješ. Nedavno je prvostepenu presudu u svoju korist po istoj tužbi dobila i majka Davida Dragičevića Suzana Radanović.

    Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
    Newsletter
    Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
    Saznajte više
    NSRS usvojila zakon kojim se ukida finansiranje svim strankama iz budžeta
    Nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt zabranio finansiranje vladajućim strankama u Republici Srpskoj, entitetska skupština usvojila je Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, kojim se ukida finansiranje iz budžeta svih političkih stranaka.
    Krajem mjeseca nova šansa za povećanje kazni za rodno zasnovana ubistva žena novim članom zakona
    Izmjene Krivičnog zakona kojim bi se teško ubistvo ženske osobe koje je rodno zasnovano kažnjavalo zatvorom od deset godina do dugotrajnog zatvora ponovo su na dnevnom redu sjednice Zastupničkog doma Federalnog parlamenta, zakazane za 28. maj. Nakon što je raniji pokušaj propao zbog neizglasavanja dnevnog reda, još uvijek nema potvrda da će novi pokušaj imati dovoljno glasova.