Vrhovni sud Republike Srpske je, uvažavajući žalbu Fikreta Alića na rješenje nadležnog ministarstva kojim mu se osporava status žrtve ratne torture, utvrdio kao nezakonitu presudu Okružnog suda u Prijedoru, nalažući da se preinači, a akt ministarstva poništi, čime je vratio postupak na ponovno odlučivanje, potvrđeno je za Detektor.
Danijela Milešević Plavšić iz Udruženja “Vaša prava”, koje je zastupalo Alića u ovome predmetu, za Detektor pojašnjava kako je uvažen vanredni pravni lijek koji je bio uložen protiv presude Okružnog suda u Prijedoru, nakon čega je presuda poništena i sve vraćeno na ponovni postupak. Sada se čeka da prvostepeni organ ponovo pozove Alića radi dostavljanja dokaza.
“Vrhovni sud je utvrdio nepravilnosti u radu – zato što je bilo propusta. Različito je postupanje u pogledu drugih lica koja su isto tražila priznavanje tog statusa, nisu bili provedeni određeni dokazi. To smo našli kao propust u radu”, objašnjava Milešević Plavšić iz Udruženja “Vaša prava”, koje pruža besplatnu pravnu pomoć građanima BiH više od 25 godina.
Alić je, podsjeća Milešević Plavšić, podnio prvo zahtjev Odjeljenju za boračko-invalidsku zaštitu Grada Prijedora za priznavanje statusa žrtve ratne torture, te je odbijen. Na rješenje je uložio žalbu drugostepenom organu – Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, koja je također odbijena. Nakon toga je žalbu izjavio Okružnom sudu u Prijedoru, koji ga je odbio u upravnom sporu, jer su smatrali da je Ministarstvo postupilo u skladu sa zakonom.
Udruženje “Vaša prava” je zatražilo vanredno preispitivanje presude.
Magazin Time je 1992. godine na naslovnoj stranici objavio Alićevu fotografiju iz logora “Trnopolje”, na kojoj se vidi kako je pothranjen, s drugim logorašima. On kaže kako je uz fotografije kao dokaze priložio i potvrde Međunarodnog Crvenog krsta iz Hrvatske i Slovenije, gdje je otišao iz logora, te medicinsku dokumentaciju iz Danske, gdje je poslije toga živio.
“Ja sam još uvijek na ničemu. Ja još nemam zvanično ništa. Sve je vraćeno na početak. Moram se još boriti zajedno s drugim ljudima za priznavanje statusa”, kaže Alić kratko za Detektor.
U presudi Vrhovnog suda RS-a, u koju su novinari imali uvid, navodi se kako su prvostepeni i drugostepeni organ odluke zasnivali na obavještenju Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica RS-a da se ne nalazi u njihovoj službenoj evidenciji, te da se činjenice o pretrpljenoj torturi mogu dokazivati potvrdom Međunarodnog Crvenog krsta, kao i pravosnažnim sudskim odlukama domaćih i stranih sudova iz kojih se ne nesumnjiv način može dokazati da je žrtva pretrpjela ratnu torturu.
“Poblem bude taj dokazni postupak. Problem bude taj što, recimo, Sud BiH nije okončao sve postupke ratnih zločina, pa prvostepeni organ smatra da nema onda dokaza da je on bio žrtva ratne torture jer traže pravosnažnu presudu. Dobro znate koliko ti sudski postupci traju. Tako da sve to bude nepovoljno za lica koja podnose te zahtjeve jer ne mogu doći do valjanog dokaza da ostvare to pravo”, kaže Milešević Plavšić.
“Mislim da je ova presuda Vrhovnog suda nada za pravedno postupanje”, kaže ona.