Za veto je glasalo 64 poslanika, od čega je njih pet bilo protiv.
Cvijanović je zatražila podršku poslanika, a to je učinio i predsjednik Republike Srpske.
„Ja se danas vama ne obraćam kao predstavnik bilo koje političke partije ili stanovnik bilo koje lokalne zajednice u Republici Srpskoj, već kao izabrani predstavnik Republike Srpske koji je preglasan na vrlo ozbiljnom pitanju na kojem se htjela još jednom pokazati dominacija ili nadmoć jednih nad drugima“, rekla je članica srpskog naroda u Predsjedništvu BiH.
Dodik je rekao da će poslanici SNSD-a i koalicije podržati njen zahtjev.
„Ja sam uvijek podizao veto kad god je trebalo. Nije ovdje Željka Cvijanović u pitanju, ovdje je u pitanju srpski član Predsjedništva. Kriza u BiH nije izazvana od strane RS. Instrumentalizacija pravosuđa u BiH od strane nelegalnog Schmidta i bošnjačkih političara dovela je do krize“, rekao je Dodik, osuđen prvostepeno pred Sudom BiH za nepoštivanje odluka viskog predstavnika.
Ova Narodna skupština i RS odbacuju bilo kakve ocjene da se radi o bezbjednosnoj krizi, kazao je on, kao i da je riječ „o krizi prava i majorizaciji koju muslimanski faktor želi da provede putem stranog faktora da se promijeni način na koji se odlučuje u BiH.“.
„Poslanička grupa SNSD će većinom glasati za ovaj veto i zahvalan sam predsjedniku PDP koji je rekao i tačno razgraničio šta je interes te partije i šta je vitalni interes naroda i RS. Sve ovo vrijeme bilo je jasno da želi da se preglasa i nametne. Mi sve vrijeme tražimo dijalog i oni su danas nedolaskom na sastanak pokazali da nisu za dijalog“, rekao je Dodik.
Predsjednik PDP-a, Draško Stanivuković je rekao da će ta stranka podržati veto iako se ne slaže sa politikom vlasti u RS.
„Svako preglasavanje bilo kog konstitutivnog naroda ili predstavnika konstitutivnog naroda je neprihvatljivo. Zbog toga postoji jedno nepisano pravilo da srpski član Predsjedništva ne smije biti preglasan. Zbog toga smatramo da je ključno da sačuvamo interes srpskog naroda“, naveo je Stanivuković.
Radovan Višković, premijer RS-a je kazao da „ovakvo Predsjedništvo treba da bude ukinuto koliko danas“.
“Toliko nepismenosti u zaključcima da se to ne može izmjeriti. Kao da nema ni jedan pravnik koji će da sjedne i napiše osam zaključaka. Svih osam zaključaka neustavno i da to usvoji Predsjedništvo BiH to je nonsens. Bar se potrudite da napravite ustavne zaključke“, rekao je Višković za kojim je, pored Dodika i Stevandića raspisana potjernica jer se nisu odazvali Tužilaštvu BiH koje ih sumnjiči za napad na ustavni poredak.
„Ovo ja više vidim kao provokaciju i ovo je provokacija za RS i za NSRS ali kada je u pitanju NSRS onda su u pitanju građani RS. Ovo je guranje prsta u oko srpskom narodu, klasična podvala i produbljivanje krize u BiH“, rekao je on.
Iz diskusije je bilo jasno da će i stranka SDS podržati zahtjev za veto. Milan Miličević, predsjednik ove stranke je kazao da nikada ne bi podržao stranu intervenciju EUFOR-a.