Ovu informaciju je za Detektor potvrdio Kantonalni sud u Odžaku.
“Za četiri optužena dostava svih pismena se vrši putem međunarodne pravne pomoći pošto isti borave u inostranstvu, a koja dostava dugo traje i trenutno ne raspolažemo informacijama od nadležnih tijela da li je zamolnicama udovoljeno”, stoji u odgovoru Suda Posavskog kantona.
Detektor je ranije pisao da je optužnica potvrđena protiv Marka Jurića, Marka Maskaljevića, Mirka Iliševića, Miroslava Markovića, Nikole Filipovića, Zijada Agančetovića, Ahmeta Kabaklića, Ante Mašića, Elvire Hadžiomerović, Ive Filipovića, Ive Klajića i Miće Jovanovića, koja ih tereti da su u svojstvu pripadnika 106. brigade u Orašju počinili zločine od 8. maja 1992. do sredine 1993. godine.
Predsjednik Udruženja ratnih zarobljenika i logoraša Vlado Dragojlović smatra da Kantonalni sud u Odžaku nema tehničke mogućnosti niti kapacitete da vodi predmet sa 12 lica optuženih za ratne zločine.
“Po meni je jedini Sud Bosne i Hercegovine koji bi takav ambiciozan, glomazan predmet mogao da iznese s obzirom na težinu optužnice”, kaže Dragojlović te dodaje kako smatra da kantonalni sudovi nemaju volju za ovakve predmete.
U razgovoru za Detektor pojašnjava da su preživjeli nezadovoljni procesuiranjem ratnih zločina te da bi trebalo pronaći svaku mogućnost kako bi se rad na ovakvim predmetima ubrzao. Dodaje da je veliki izazov suditi bivšim pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane (HVO), koji u velikom broju slučajeva imaju i prebivalište u Republici Hrvatskoj.
Smatra da su žrtve ponižene i obespravljene, ponajviše u situacijama kada traže pravdu. Dodaje da su takvi predmeti za njih “trnoviti, bolni te da idu do beskraja”.
“Sve to tako meni djeluje kao žrtvi da imamo dovoljno razloga da sumnjam da maltene ovi predmeti idu ka tome da se sapiru ratne fotografije zločinaca, što je za nas žrtve jako poražavajuće i poražavajuće za održavanje trajnog mira na ovim prostorima i vraćanje povjerenja, to je jako loša poruka za mir, stabilnost i za normalne odnose u BiH i cijelom regionu”, kaže on.
Ilija Andrić, advokat iz Modriče, navodi da Kantonalni sud u Odžaku ima samo četvero sudija, koji imaju iskustva u parničnim postupcima, ali ne i u krivičnim.
“Tako da oni vjerovatno se mnogo ne upuštaju u Zakon o krivičnom postupku i način kako treba da se rješavaju ti predmeti, ponekad se uključi koji sudija iz Kantonalnog suda iz Tuzle, no međutim vjerovatno i zato sporo ide”, kaže on.
Iz Kantonalnog suda u Odžaku u svom odgovoru navode da u predmetima ratnih zločina koje ovaj sud trenutno sudi, kao član Sudskog vijeća postupa delegirani sudac iz Kantonalnog suda u Tuzli, zbog nedovoljnog broja sudaca.
Advokat Andrić navodi da Kantonalni sud u Odžaku ima i mogućnost razdvajanja postupka.
“Tu bi se zadovoljila pravda za one oštećene, mogli su razdvojiti i voditi postupak protiv ovih osam, a za ovih četvero, ako se ne može dostaviti njima poziv ili optužnica da se izjasne o krivici, onda ima načina kako”, kaže te dodaje kako bi Sud, pod uslovom dobijanja informacija da optuženi odbijaju zaprimiti pozive, mogao izdati i naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice.
Prema optužnici Kantonalnog tužilaštva Posavskog kantona, u prostorijama Osnovne škole u Donjoj Mahali su se nalazile zatočene protupravno lišene slobode osobe srpske nacionalnosti. Svi optuženi se terete za zlostavljanja i premlaćivanja zatvorenika.