Utorak, 6 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Ovo su neke od poruka sa svečanog otvaranja Posebnih odjela za korupciju, organizirani i međukantonalni kriminal u Vrhovnom sudu FBiH i Federalnom tužilaštvu.

Vesna Stanković Ćosović, predsjednica Vrhovnog suda Federacije BiH, u svom uvodnom obraćanju je navela kako je u Posebni odjel pri sudu za sada imenovano sedam sudija, koji su počeli raditi 30. aprila ove godine.

“Vjerujem da će izabrane sudije postupati nezavisno od svakog, nepristrasno odlučivati u predmetima, i na taj način dovesti do efikasnog, kvalitetnog i fer krivičnog procesa”, rekla je Stanković Ćosović i dodala kako su nezavisnost i nepristrasnost sudija osnovni etički principi kojih se mora pridržavati svaki sudija u svom radu.

Stanković Ćosović je kazala da osnivanje posebnih odjeljenja ima strateški značaj za Federaciju, ali i za BiH.

“Korupcija i organizovani kriminal su negativne pojave koje narušavaju ekonomsku i društvenu stabilnost i potencijale svake države”, rekla je predsjednica Vrhovnog suda FBiH, dodajući kako je u Federaciji sve više koruptivnih djela koja su nova i složena, te da su se ona u prvom stepenu vodila pred kantonalnim sudovima.

“Predmeta visoke korupcije skoro da nije ni bilo”, kazala je Stanković Ćosović.

Posebni odjeli pri Federalnom tužilaštvu i Vrhovnom sudu Federacije, čije sudije i tužioci bi se isključivo bavili korupcijom i organiziranim kriminalom, predviđeni su Zakonom o suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala.

Ovaj zakon izglasan je 2014. godine, kao jedan u setu antikorupcijskih zakona. Od svih usvojenih, do sada je implementiran jedino Zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom Federacije.

Munib Halilović, glavni tužilac Federalnog tužilaštva, rekao je kako otvaranje Posebnog odjela treba realno posmatrati i ne očekivati da će sve sutra biti drugačije.

“Ovo je najava nečeg drugačijeg, ali ovi odjeli nisu potpuno kapacitirani, opremanje je u toku”, kazao je Halilović navodeći kako će Odjel biti dobro opremljena institucija.

“Znamo da su očekivanja izrazito velika. Vjerujemo da će ovi ljudi biti u stanju zadovoljiti značajan dio tih očekivanja, a želimo da to bude više od očekivanja”, rekao je glavni tužilac.

Hrvoje Čabrajić, posebni zamjenik glavnog tužioca Posebnog odjela, naveo je kako će ovaj odjel preuzeti najsloženije predmete organiziranog kriminala i korupcije, predmete terorizma, napade na ustavni poredak i određena krivična djela protiv pravosuđa.

“Posebni odjel ima široku nadležnost i, prema posebnim podacima koje imamo, broj predmeta koji bi trebao biti preuzet kreće od 400 do 450 predmeta”, kazao je Čabrajić navodeći kako neće postojati selektivni niti individualni pristup, već će se sistemski raditi na borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.

Čabrajić nije mogao govoriti o konkretnim predmetima koje će Posebni odjel preuzeti, navodeći da će proces preuzimanja predmeta trajati najvjerovatnije naredna dva mjeseca.

Rekao je kako ne treba očekivati instant rezultate, već učinkovit rad.

Čabrajić je kazao kako je neprofesionalno reći kada će biti prva optužnica, navodeći da će biti podignuta čim sazriju dokazi za njeno podizanje.

 

Najčitanije
Saznajte više
Podnesena krivična prijava protiv pripadnika SIPA-e koji su pokušali privesti Dodika
Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske je Policijska uprava (PU) Novo Sarajevo podnijela krivičnu prijavu protiv sedam pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) koji su prije nekoliko dana, po ranijem nalogu Suda i Tužilaštva BiH, pokušali privesti predsjednika RS-a Milorada Dodika, potvrđeno je za Detektor.
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora
Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću za zloupotrebu položaja, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da mu prilikom inspekcijske kontrole u Američkom univerzitetu nisu dali imena profesora kod kojih je optuženi polagao ispite, a da su diploma i drugi dokumenti doneseni u tašni.
Ponovni pad BiH na Svjetskom indeksu slobode medija