Četvrtak, 26 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Predstavnički dom je, pored protivljenja poslanika iz Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine (HDZ BiH) i njenih partnera, usvojio prijedlog imenovanja članova Komsiije lvana Topića, Munevere lvković, Marijana Gele, Vladislava Vavre i Veronike Galić.

Raspravu o prijedlogu većina poslanika je iskoristila za isticanje ranijih pozicija pojedinih partija, a koje su vezane za usvajanje Zakona o Južnoj interkonekciji od 16. januara 2025. godine. Predstavnici partija s hrvatskim predznakom su prije glasanja u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH (FBiH) u januaru saopćili kako neće podržati zakon iako podržavaju projekat.

Mladen Bošković, potpredsjednik Predstavničkog doma te član HDZ-a BiH, naveo je da nije protiv višemilionskog projekta koji će se graditi “na području gdje većinski žive Hrvati”.

“Mi smo za plinsku interkonekciju, mi smo za sve što je dobro za Federaciju i za BiH, ali na način da se uvažavamo kao narod”, rekao je Bošković.

Poslanik Salko Zildžić iz SDA je kazao kako nije dobro da se Predstavnički dom kroz raspravu pretvara u Dom naroda.

“Interes Hrvata, Bošnjaka, Srba i svih ostalih u FBiH je da ovaj projekat krene”, rekao je Zildžić.

Također, pojedini poslanici su kritikovali čelništvo Predstavničkog doma, navodeći da vanredna sjednica nije adekvatno pripremljena.

Imenovanje Komisije treba potvrditi Dom naroda Parlamenta Federacije BiH.

Usvajanjem Zakona o Južnoj interkonekciji stekli su se uslovi za izgradnju i puštanje u rad plinske veze BiH s terminalom na otoku Krku u Hrvatskoj, što će omogućiti pristup širem tržištu plina. Puštanjem u rad okončat će se višegodišnji monopol koji ruski “Gazprom” preko Istočne interkonekcije trenutno ima u BiH.

Prije nego se to desi, posljednji važan akt trebao bi biti međudržavni sporazum između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, koji mora odobriti Vijeće ministara BiH.

Nedugo nakon što je Zakon o Južnoj interkonekciji usvojen u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije u decembru 2024. godine, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac je kazao kako Vijeće ministara neće dati u proceduru odobrenje za Južnu interkonekciju “bez deblokade Istočne interkonekcije”.

Najčitanije
Saznajte više
Dragoljubu Kunarcu određene mjere zabrane
Državni sud nije odredio pritvor Dragoljubu Kunarcu, optuženom za zločine u Foči, kako je danas tražilo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zbog opasnosti od bjekstva i uznemirenja javnosti, već su mu izrečene mjere zabrane, potvrdila je za Detektor njegova advokatica Anja Loga.
Disciplinski postupak protiv sudije iz Goražda zbog neprimjerenog komuniciranja
Ured disciplinskog tužioca (UDT) podnio je disciplinsku tužbu protiv Nisada Ahmetovića, sudije Općinskog suda u Goraždu, zbog disciplinskih prekršaja – kršenja obaveze ispravnog postupanja prema strankama, postupku i njihovim pravnim zastupnicima, svjedocima i drugim osobama, te kršenja principa Etičkog kodeksa sudija – koji su doveli do narušavanja ugleda i integriteta pravosuđa.
Direktor GRAS-a nije među 50 saslušanih u istrazi tramvajske nesreće
Kunarac izručen BiH, čeka ga novo suđenje za zločine u Foči