Četvrtak, 24 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Obraćajući se novinarima u Administrativnom centru Vlade RS-a u Istočnom Sarajevu Dodik je kazao da nema namjeru da napusti zgradu pod pritiskom te poručio da SIPA nije agencija iza koje stoji entitet.

“Vidjet će se moć – ko ima moć da provodi zakone. Vidjeli smo da je tu i brat Kemala Ademovića, koji ovdje pokušava nešto po prinicipu ‘kadija te tuži, kadija ti sudi'”, rekao je Dodik koji je iskoristio još jedan javni nastup da vrijeđa visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.

Dodik, koji je ranije nepravosnažno osuđen za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, kazao je da je Schmidtovo ponašanje neustavno.

Prema njemu, RS pokušava da brani ono što je “njihovo ustavno pravo”.

“Schmidt mora da ode, a iza sebe mora da počisti sve ono što je on donio. Šanse Bosne i Hercegovine, ako hoćete gospodo iz Sarajeva, da vratite snagu ili funkcionalnost BiH, onda se odreknite Schmidta i neka se izbrišu sve te njegove odluke koje je on donio. Tada možemo da sjednemo i razgovaramo”, rekao je Dodik, čije pozive za razgovore su i ranije odbili političari iz Federacije nakon što mu je određen pritvor i raspisana potjernica za njim.

Naveo je da Bosna i Hercegovina nije u interesu Srba i Republike Srpske. Poručio je da za entitet nema Državnog suda, Tužilastva, nema SIPA-e na prostoru RS. NSRS ranije je usvojila zakone kojima se zabranjuje rad policijskih i pravosudnih državnih institucija na području Republike Srpske, koje je privremeno, do konačne ocjene ustavnosti, Ustavni sud BiH stavio van snage.

Osvrnuo se i na pitanje imovine.

“Imovina je pitanje svih pitanja, ako se to nametne istog dana će RS donijeti odluku o nezavisnom statusu. Odvojit ćemo se i braniti svoju imovinu. Ponosan sam na našu policiju, oni su patriote, a izdajnici u opoziciji. Zar neki mozak stvarno misli da policija koja je zadužena da štiti institucije treba da poklekne pod okupacionim silom koja se zove SIPA, Tužilaštvo, Sud, Schmidt?…”, kazao je medijima, govoreći kako će jednog dana blokirati zgradu SIPA-e.

“Mislite da ne možemo? Nama ne trebaju puške”, rekao je Dodik na konferenciji za medije u zgradi Vlade koja je održana nakon što je došao na sastanak u Istočno Sarajevo iz Šekovića.

Vozila SIPA-e su došla pred Vladu, te napustila ovo područje nakon nekoliko minuta, o čemu je Detektor ranije pisao.

“Mogu potvrditi da su pripadnici SIPA-e bili u administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, vezano za postupanje po naredbi Suda BiH u vezi Krivičnog djela neizvršavanje odluke Ustavnog Suda. Pokušali smo realizovali naredbu, ali su pripadnici SIPA-e spriječeni od strane MUP-a”, rekla je za Detektor Jelena Miovčić, glasnogovnornica SIPA-e.

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, Siniša Karan, govorio je u ime Vlade RS-a na večerašnjoj konferenciji.

„Mogu reći da je ovog časa kao i svih 30 godina, Srpska mirno i stabilno mjesto za život i tako će i ostati. Mir je najveća vrijednost RS, a garant mira RS-a i bezbjednosti svih građana RS-a, apsolutno svih bez obzira na vjeru, i svaku drugu razliku, garant tog mira i bezbjednosti je Ministarstvo unutrašnjih poslova“, rekao je Karan.

Naveo je da je garant ustavno-pravne pozicije Republike Srpske, njene odbrane i institucija, predsjednik RS-a, Vlada i Narodna skupština.

„Republika Srpska se u kontinuitetu napada 30 godina, na različite načine. Napadala se preko visokih predstavnika, Ustavnog suda, a sada se pokušava napasti preko redovnih agencija za provođenje zakona. Preko onih koji žele da do kraja pokušaju zadati posljednji udarac RS-u“, rekao je Karan.

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak reagovao je na društvenim mrežama nakon što su policijski službenici MUP-a RS-a spriječili policijske službenike SIPA-e da privedu Dodika.

“Razgovarao sam s direktorom Federalne uprave policije Vahidinom Munjićem koji me je informisao kako je Federalna uprava policije odmah podigla stepen pripravnosti, a da su u bazu upućeni i pripadnici Specijalne policijske jedinice. Federalna uprava policije spremna je istog momenta djelovati i pružiti asistenciju Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) ukoliko za to dobije naredbu državnih pravosudnih institucija”, naveo je Isak.

Slanje nekoliko inspektora pred Administrativni centar Vlade RS-a u Istočnom Sarajevo s naredbom da pokušaju privesti Milorada Dodika i to sve bez asistencije Specijalne jedinice SIPA-e baca sumnju u sposobnost državne agencije da osigura dosljedno poštivanje zakona na cijelom njenom teritoriju ili govori o nesposobnosti rukovodećih kadrova da analiziraju i isplaniraju uspješno izvršenje operativne akcije, rekao je Isak i pozvao odgovorna lica “da se uozbilje”.

Armin Kržalić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije kaže da je postupak hapšenja Dodika nosi i političke i sigurnosne rizike.

“Ono što je karakteristično je da bi ovakve operacije morale biti temeljno planirane”, navodi Kržalić dodajući da je hapšenje trebalo biti izvršeno u roku od 24 do 48 sati od naredbe suda i da on smatra da do hapšenja neće ni doći.

“Sad je u suštini već kasno za takve aktivnosti jer vidimo, gledajući sigurnosni aspekt da sada imamo problem da je zbog krivih procjena ovo akcija visokog rizika i da bi moglo doći do određene eskalacije, a institucije trebaju nastojati da očuvaju mir”, kaže Kržalić.

On navodi da Dodik uz obezbjeđenje ima i Žandarmeriju, i Specijalnu jedinicu, što dodatno ugrožava sigurnost.

“Kažem opet da bi bilo daleko to jednostavnije uraditi da se uradilo ranije u kontekstu onog segmenta što svako krivično djelo zahtijeva, a to je ozbiljnu pripremu i rad u tajnosti”, smatra Kržalić i navodi da su ranija, čak i rizičnija, hapšenja rađena u tajnosti.

Prije više od mjesec dana za Dodikom i premijerom ovog entiteta Radovanom Viškovićem, te predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem je raspisana centralna potjernica.

Ranije im je Sud BiH odredio pritvor nakon što su odbili da se pojave na saslušanju u Tužilaštvu BiH, kad je protiv njih pokrenuta istraga zbog rušenja ustavnog poretka.

Sud BiH je 26. februara prvostepenom presudom osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.

Istom presudom krivnje je oslobođen Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”.

    Najčitanije
    Saznajte više
    SIPA potvrdila pokušaj hapšenja Dodika
    Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) došli su nakratko ispred zgrade Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu gdje se nalazi predsjednik entiteta Milorad Dodik za kojim je raspisana potjernica.
    Travnički sudija kažnjen smanjenjem plate zbog kašnjenja u izradi odluka
    Adis Mehić, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća sankcionisan je smanjenjem plate za 20 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.