U saopćenju se navodi da Meinl-Reisinger i Lührmann poručuju hitno zajedničko poduzimanje daljnjih koraka protiv počinitelja ustavne krize u BiH koja blokira daljnji proces pristupanja Evropskoj uniji i dovode u opasnost budućnost zemlje. Ovu procjenu podijelile su i u razgovoru s predsjedavajućom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto.
“Napadi na ustavnu cjelovitost BiH od strane vodećih političara iz Republike Srpske, koji svjesno slabe državu, neprihvatljivi su i predstavljaju opasnost za sigurnost i stabilnost BiH i cijele regije“, navode Meinl-Reisiger i Lührmann.
Kako navode, ove dvije zemlje se u bliskoj koordinaciji s drugim partnerima odlučno suprotstavljaju odgovornim političarima iz entiteta RS.
“U tom cilju, pokreću se mjere kojima će se u budućnosti spriječiti ulazak u Austriju i Njemačku trojici odgovornih političara iz Republike Srpske“, navodi se u saopćenju, pozivajući sve uključene aktere u BiH da doprinesu smirivanju situacije i stabilnosti kako bi se izbjegla daljnja eskalacija.
Jasno su poručle da Dodikovo ponašanje neće tolerisati.
“Milorad Dodik je svojim secesionističkim provokacijama i akcijama otišao u novu krajnost i pravno gledano jasno prekoračio crvene linije. Time on ugrožava sigurnost, stabilnost, ustavni poredak i teritorijalni integritet ove zemlje Zapadnog Balkana”, navodi se u saopćenju Njemačke ambasade.
U saopćenju se navodi da one ovim postupkom žele poslati politički signal i uvjeriti sve proevropske snage da Bih i dalje odlučno podržavaju u nastojanjima za članstvo Bosne i Hercegovine u EU.
“Posebno i stanovništvo Republike Srpske jer njihov put ka evropskoj budućnosti ne može ovisiti o nekolicini političara”, rekla je ministrica vanjskih poslova Meinl-Reisinger.
Njemačka ministrica Lührmann je rekla da vrata Evropske unije nikad nisu bila toliko otvorena kao sada te pozvala odgovorne da se vrate na put EU-reformi i nastave s daljnim koracima.
“Zaista je ovo predaleko otišlo. Oni koji su odgovorni za napade na ustavni poredak BiH ugrožavaju mir, sigurnost u regiji i budućnost BiH u EU. Zato su naše mjere usmjerene upravo protiv tih lica. Bosna i Hercegovina pripada u EU, i Njemačka će i dalje biti uz Bosnu i Hercegovinu u tome”, rekla je njemačka ministrica.
Ranije danas iz Suda BiH je saopćeno da međunarodna crvena potjernica za Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem nije stupila na snagu.
Sud BiH je 26. februara prvostepenom presudom osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
U BiH je potom nastupila politička kriza, nakon što je vladajuća koalicija u NSRS-u usvojila zakone o zabrani djelovanja Državnog suda i tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na području RS-a.
U srijedu je Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o VSTV-u RS-a, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović, donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a, nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku – što povlači krivičnu odgovornost.
Ustavni sud je ove zakone stavio van snage, a Tužilaštvo BiH je protiv Dodika i drugih čelnika entiteta RS pokrenulo istragu za krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Nakon što su odbili da se odazovu pozivu na saslušanje, Tužilaštvo je naredilo i privođenje Dodika, te premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića.
Osim ovih zakona, NSRS je usvojila Zakon o zaštiti ustavnog uređenja i Nacrt ustava RS-a kojim se, između ostalog, daje veća autonomija odlučivanja entitetu u odnosu na državu i mogućnost referenduma za secesiju od BiH, ali i uvodi vojska RS-a.