Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Granične policije kažu da se istraga provodi po naredbi direktora Mirka Kuprešakovića te da poduzimaju sve mjere i radnje na utvrđivanju okolnosti i načina na koji je Milorad Dodik prešao granicu između BiH i Republike Srbije.

Dodik se sinoć pojavio na obilježavanju godišnjice NATO bombardovanja u Batajnici kod Beograda.

“Granična policija BiH obavijestit će Tužilaštvo BiH te sarađivati sa svim agencijama za provođenje zakona”, saopćeno je iz Granične policije.

Još uvijek nema zvaničnih informacija o tome da li je Dodik u Srbiju otputovao helikopterom ili je prešao jedan od graničnih prijelaza.

Sud Bosne i Hercegovine 17. marta raspisao je potjernicu za Dodikom, premijerom RS-a Radovanom Viškovićem i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem, a sve policijske agencije u BiH su u obavezi da ih uhapse, a nepostupanjem po službenoj dužnosti policajci ulaze u inkriminaciju disciplinskog, eventualno i krivičnog postupka, o čemu je Detektor ranije pisao.

Također, do danas nije objavljeno da je pokrenuta istraga o Stevandićevom ranijem odlasku u Srbiju.

U saopćenju Granične policije BiH se navodi da će poduzeti sve raspoložive mjere kako bi se zaštitila državna granica i očuvala sigurnost države.

Univerzitetski profesor i stručnjak za sigurnost iz Mostara Sandi Dizdrević kaže da sumnja da su Dodika pustili policajci i vjeruje da je granicu prešao ilegalno.

“Ukoliko se pokaže internom istragom da je prešao na zvanični granični prijelaz i da je policija propustila da ga liši slobode, onda govorimo i o disciplinskoj odgovornosti i krivičnoj odgovornosti, a to je nepostupanje po naredbi Tužilaštva BiH. Tu se govori o kršenju zakona o službi”, kaže Dizdarević u izjavi za Detektor.

Dodik je jedan od govornika na Međunarodnoj konferenciji o borbi protiv antisemitizma, koju organizuje Ministarstvo za poslove dijaspore Izraela. Konferencija se, prema zvaničnoj stranici, održava 26. i 27. marta u Jerusalemu. Prema Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima BiH, Državni sud može Interpolu uputiti nalog za raspisivanje međunarodne potjernice. Međunarodnu potjernicu može raspisati i Ministarstvo pravde BiH ukoliko je vjerovatno da se osumnjičeno lice nalazi u inostranstvu.

Dizdarević pojašnjava da Sud BiH mora dodatno izdati naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice.

“Nju raspisuje odjel NCB Interpola Sarajevo, koji se sa sjedištem nalazi u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH. Svaka država članica Interpola, a skoro sve države svijeta su članice, trebala bi postupati po toj potjernici”, kaže Dizdarević.

Sud BiH je 26. februara provostepenom presudom osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.

U BiH je potom nastupila politička kriza, nakon što je vladajuća koalicija u NSRS-u usvojila zakone o zabrani djelovanja Državnog suda i tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na području RS-a.

Ustavni sud je ove zakone stavio van snage, a Tužilaštvo BiH je protiv Dodika i drugih čelnika entiteta RS pokrenulo istragu za krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Nakon što su odbili da se odazovu pozivu na saslušanje, Tužilaštvo je naredilo i privođenje Dodika te premijera RS-a Radovana Viškovića i predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića.

Osim ovih zakona, NSRS je usvojila Zakon o zaštiti ustavnog uređenja i Nacrt ustava RS-a kojim se, između ostalog, daje veća autonomija odlučivanja entitetu u odnosu na državu i mogućnost referenduma za secesiju od BiH, ali i uvodi Vojska Republike Srpske.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Ravnogorci okupljeni na Markovdan pozvali na ujedinjenje svih pokreta i stvaranje slobodne Srbije
    Pozivima na ujedinjenje četničkih pokreta i stvaranjem slobodne Srbije, započelo je višednevno okupljanje pripadnika Ravnogorskog pokreta na Ravnog Gori.
    Moguće pokretanje istrage protiv državnog ministra finansija zbog neodazivanja na javno saslušanje
    Članovi državne komisije najavili su mogućnost pokretanja javne istrage protiv ministra finansija i nekih članova upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje jer se nisu odazvali pozivu na javno saslušanje o radu ove državne institucije.
    Maloljetniku iz Osmaka konstatovane lake tjelesne povrede
    Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči