Srijeda, 28 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U saopštenju koje je Sud BiH poslao u ponedjeljak se navodi da u ovom trenutku više od potvrde o pritvoru ne mogu reći, a na upit Detektora o raspisivanju potjernice naveli su da se obratimo Državnom tužilaštvu, koje nije odgovorilo na upite. Iz Granične policije smo nezvanično saznali da jeste raspisana potjernica, ali zvaničnih informacija nema.

Prema Zakonu o krivičnom postupku BiH, izdavanje potjernice može se narediti kad se osumnjičeni, odnosno optuženi protiv kojeg je pokrenut krivični postupak zbog krivičnog djela za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora tri godine ili teža, nalazi u bjekstvu a postoji naredba za njegovo dovođenje ili rješenje o određivanju pritvora.

Izdavanje potjernice naređuje Sud. Naredba Suda za izdavanje potjernice dostavlja se policijskim organima radi izvršenja, što znači da svaka policijska agencija u BiH mora privesti osobe s potjernice ukoliko ih uoče.

Advokat Asim Crnalić pojasnio je za Detektor da je jedno raspisivanje potjernice, a drugo naredba o raspisivanju.

“Prvo se donese naredba o raspisivanju, a onda se potjernica raspiše. Potjernicu može raspisati i upravnik zatvora i nadležno ministarstvo ili nadležna policijska uprava, ali prije toga treba donijeti Sud naredbu o raspisivanju potjernice”, kaže Crnalić.

Crnalić navodi da treba razlikovati termine potjernica i zahtjev za dovođenje.

“Opet treba biti naredba Suda za dovođenje. Pa taj zahtjev za dovođenje je moguće da je ranije urađeno, a sad traže potjernicu”, rekao je, napominjući da, osim unutrašnje, može i da se raspiše Interpolova potjernica.

Državno tužilaštvo je Sudskoj policiji izdalo nalog za dovođenje Dodika, Stevandića i Viškovića zbog neodazivanja na poziv za saslušanje u predmetu kom se sumnjiče za rušenje ustavnog poretka, za šta je zaprijećena kazna zatvora do pet godina, a u petak im je Sud BiH odredio pritvor.

Prijedlog za određivanje pritvora je uslijedio jer su Dodik, Višković i Stevandić odbili da se pojave na saslušanju u Tužilaštvu BiH, nakon što je protiv njih pokrenuta istraga zbog rušenja ustavnog poretka.

Niko od institucija koje su uključene u procesuiranje Dodika i drugih dužnosnika RS-a nije davao procjene kada bi oni mogli biti privedeni, o čemu je ranije Detektor pisao.

Kod visokorizičnih hapšenja, privođenja i pretresa, operativni rad, pripreme i analize rizika kao što je, prema procjeni SIPA-e, ovo privođenje, planiranje akcije može trajati duži period. Zakon ne određuje koliki taj rok mora biti, a prema Zakonu o krivičnom postupku BiH, nalog za privođenje vrijedi sve dok ga tužilac koji ga je izdao ne povuče.

Osoba za kojom je izdat nalog za privođenje zakonski ne može izbjeći ovu mogućnost jer, prema zakonu, nalog za privođenje izdat od tužilaštva ili suda ima zakonsku snagu i mora biti izvršen, u ovom slučaju od Sudske policije i SIPA-e, od koje je zatražena intervencija.

Stevandić je viđen za vrijeme protesta u Srbiji 15. marta, ali još nema zvaničnih informacija o njegovom povratku u BiH. Na posljednjoj sjednici Narodnoj skupštine Dodik je najavio putovanje u Rusiju sutra.

Najčitanije
Saznajte više
Sredinom februara glavna rasprava u disciplinskom postupku protiv sudije iz Doboja
Glavna rasprava u disciplinskom postupku protiv sudije Okružnog privrednog suda u Doboju Mate Kulaša, protiv kojeg je Ured disciplinskog tužioca podigao tužbu zbog kršenja principa Etičkog kodeksa sudija koja su dovela do narušavanja ugleda i integriteta pravosuđa, a koja nisu propisana kao zaseban prekršaj, bit će održana sredinom februara, odlučeno je na pripremnom ročištu.
Osman Mehmedagić: Prigovori Odbrane odložili ispitivanje vještaka
Iako je za danas bilo predviđeno saslušanje tri vještaka Tužilaštva, Odbrana Osmana Mehmedagića, nekadašnjeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) optuženog za zloupotrebu položaja, uložila je procesne prigovore zbog kojih je njihovo ispitivanje odloženo.